Bakay Szilárd hivatásos katonatiszt, aki 1934–1939 között szófiai katonai attasé majd 1942. augusztus elsejétől a Keleti Megszálló Csoport parancsnoka volt. 1943. októberében altábornagyi rangra nevezték ki és 1944. augusztusától az I. budapesti hadtest parancsnoka lett, Horthy Miklós kiugrási kísérletének kulcsfigurája.
A németek 1944. október 8-án elrabolják és a mauthauseni koncentrációs táborba hurcolják. 1945. május 5-én szabadul, majd hazatér Magyarországra, ahol családjával Szombathelyen visszavonultan kíván élni.
A Honvédelmi Minisztérium Igazoló Bizottsága augusztus másodikán megfosztja rendfokozatától, a népbíróság ezt megváltoztatva „igazoltnak” nyilvánítja. 1946. április 11-én a szovjet hatóságok különös körülmények között elhurcolják otthonából, majd feltehetőleg 1947. március 17-én Sopronkőhidán háborús bűnösség vádjával kivégzik.
A rendszerváltozást követően 1991. március 15-én Göncz Árpád Köztársasági elnök posztumusz vezérezredessé lépteti elő, majd később az orosz hatóságok is rehabilitálják.
A Sopronkőhidai Börtön és Fegyház falán elhelyezett, az ott ártatlanul fogvatartott és kivégzett emberek emléktáblájánál tartott megemlékezésen Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében az emlékezés koszorúját helyezte el Tóth Éva, a Gazdasági Bizottság elnöke és Magas László, a Kulturális és Oktatási Bizottság elnöke valamint Brummer Krisztián a Polgármesteri iroda vezetője, főhajtással tisztelegve az egykori vezérezredes emléke előtt.