| 2023. november. 14. | 3 perc olvasás

Veszélyes szövődményekkel járó népbetegség: a diabétesz

A diabétesz világnapot 1991 óta minden évben november 14-én tartják. Ezen a napon született Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata vezetett az inzulin felfedezéséhez. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a cukorbetegség globális elterjedtségére, valamint megelőzési és kezelési lehetőségeire.

A világon ma kb. 537 millióan szenvednek cukorbetegségben. A diabétesz fő tünete, hogy megfelelő kezelés nélkül az érintettek szervezetében az egészségesnél magasabb a vércukor szintje. A betegség kezdetekor a vércukor értéke nem állandóan magas, emiatt gyakran csak laboratóriumi, akár ismételt laboratóriumi vércukor meghatározással lehet felismerni. A vércukorértékek mindenkinél összefüggenek az inzulin termelődésével és hatásával. Ez az egyedüli olyan anyag-hormon a szervezetünkben, amely a vércukorszintünket csökkenteni tudja. A megfelelő inzulin hatás nélkül sejtjeink nem tudják jól használni energiaforrásként a cukrot. Diabéteszben az inzulin mennyisége kevés, vagy nem elég hatékony. Az eredmény pedig ugyanaz, a vércukorszint megemelkedik – ismertette a betegség kialakulásának hátterét dr. Hati Krisztina diabetológus szakorvos, a Belgyógyászat-Kardiológiai Összevont Osztály osztályvezető főorvosa.

A cukorbetegség többféle lehet, mindegyik típusára jellemző a vércukorszint emelkedése, de a kezelés szempontjából fontos megkülönböztetnünk őket

– hangsúlyozta a szakember, majd kifejtette, három fő csoportról beszélhetünk.

A cukorbetegek körülbelül 5 százalékát érinti az 1-es típusú diabetes mellitus, amit régebben ifjúkori cukorbetegségnek is hívtak, mivel általában gyermek- vagy serdülőkorban kezdődik, de bármelyik életkorban előfordulhat. Ebben az esetben rövidebb-hosszabb idő alatt az inzulin termelődése folyamatosan csökken, majd megszűnik. Akár néhány hét vagy hónap alatt alakul ki a markáns vércukorszint-emelkedés. A magas vércukorszint ellenére a szervezet valójában éhezik, a vizeletben aceton és nagy mennyiségű cukor mutatható ki, a beteg lehelete pedig jellegzetesen aromás illatú lesz. A beteg fogyni kezd, erőtlenné válik, emellett szomjúság és fokozott folyadékfogyasztás alakul ki, inzulinkezelés nélkül nem tartható életben – fejtette ki dr. Hati Krisztina.

A 2-es típusú cukorbetegséget régebben időskori cukorbetegségnek nevezték, de ma már sajnos az egészségtelen életmód miatt fiatal életkorban is előfordul. Az összes cukorbetegek 90 százaléka a kettes típusba tartozik. Ebben az esetben az inzulintermelés normális vagy akár fokozottabb is lehet, de az inzulin hatása csökkent, a sejtek nem tudják megfelelő hatékonysággal használni az inzulint. Ebben a diabétesz típusban a betegek jelentős része túlsúlyos, vagy elhízott – mutatott rá a fő különbségekre a diabetológus szakember, majd hozzátette: mivel a kialakulás folyamata lassú és sokszor tünetmentes, emiatt előbb alakulhat ki a cukorbetegséggel összefüggő szövődmény, mint bármilyen panasz.

Korai felismerése csak célzott szűrővizsgálattal lehetséges. Ez indokolt 45 éves kor felett, azoknál, akiknek cukorbeteg van a családjukban, nagyobb testsúllyal rendelkeznek, magas vérnyomás betegségben szenvednek, illetve azoknál, akik négy kg feletti gyermeket szültek. A betegség felismerése laboratóriumi vércukor meghatározáson alapul. Gyakran úgynevezett cukorterheléses vizsgálatot végeznek. Ez éhgyomori és adott mennyiségű cukoroldat elfogyasztását követően két órával mért vércukorszint vizsgálatot jelent – tájékoztatott a rizikócsoportokról és szűrési lehetőségekről a szakember.

A 2-es típusú cukorbetegség kezelési lehetőségeire kitérve elmondta, a betegek száma világszerte, így hazánkban is növekszik, szinte minden családban van érintett. Ez a diabétesz típus elsősorban helyes életmóddal előzhető meg. A naponta legalább fél órás fizikai aktivitás, valamint a helyes táplálkozás bizonyítottan csökkentik a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Gyógyszeres kezelésre számos korszerű készítmény áll rendelkezésre, egyik részük az inzulin kiválasztását javítják, mások pedig a hatását. Emellett olyan gyógyszerek is léteznek (tabletták és injekciók formájában), amelyek a vércukor vizelettel való ürülésével csökkentik a vércukorszintet.

A gyógyszeres és életmódterápia alkalmazása nélkülözhetetlen a későbbi szövődmények elkerülése érdekében. A cukorbetegség következtében ugyanis gyakoriak a nagyérszövődmények, fokozott az érelmeszesedés, a szívinfarktus, a stroke, az érszűkület és a végtagvesztések kockázata. Gyakran fordulnak elő kisérszövődmények is, mint a szem retinájának károsodása, a vesebetegség vagy az idegkárosodások.

A cukorbetegség harmadik típusára kitérve a szakember elmondta, szükséges külön csoportként kezelni a terhességi, más néven gesztációs diabéteszt. Ide sorolható fajtájától függetlenül a terhesség során felismert valamennyi cukorbetegség. Az ilyen elkülönítés oka, hogy terhesség során az optimális kezelés az anya, a fejlődő magzat és a megszületendő gyermek egészségének a kulcsa. Várandósság alatt a cukorbetegség szűrése kötelező. A terhesség alatt felismert cukorbetegség diétaterápiával és inzulinnal kezelhető – összegezte dr. Hati Krisztina.

 

Borítókép forrása: pixabay.com

Legnépszerűbb cikkek