A másnaposság tipikus ismérvei a fejfájás, a hányinger, a gyengeség, a fényérzékenység, a hasmenés és a sajgó izmok. A tüneteket semmi sem szünteti meg, ám enyhíthetők, ha minél hamarabb pótoljuk az elvesztett aminosavakat és ásványi anyagokat.
Az alkohol folyadékot von el, vagyis dehidratál, ezért az a legfontosabb, hogy igyunk minél többet. A tiszta víznél nincs is jobb, amely enyhíti a fejfájást, de az ásványianyag- és vitamintartalmuk miatt a kókuszvíz és a sportitalok is tökéletesek. A gyömbértea enyhítheti a hányingert, a mentatea pedig a gyomorfájás ellen tehet jó szolgálatot.
Ihatunk grépfrút- vagy gyümölcslevet is. A gyümölcslében lévő cukor - fruktóz - ugyanis felgyorsítja az alkohol lebontását. Ha pedig a 100 százalékos változatot választjuk, még a szervezetünk vitaminraktárait is feltölthetjük.
Sokan ilyankor savanyúságlevet isznak, ami valóban hatékony lehet a benne található sónak, cukornak és ecetnek köszönhetően, melyek segítenek helyreállítani az elektrolitháztartást. Népi megfigyeléseken alapszik, hogy az uborkalé enyhíti a másnapos tüneteket. A hűs és sós lé pillanatok alatt helyrehozza a háborgó gyomrot.
Ha valaki a kávét kívánja, egy-két csésze – a koffein érösszehúzó hatása miatt – csökkentheti a fejfájást. Emellett azonban vizelethajtó is, ezért igyunk mellé, és ne vigyük túlzásba a fogyasztását, mert dehidratáltabbá teheti az amúgy is kiszáradt szervezetünket.
Ha tudunk enni, részesítsük előnyben a könnyű ételeket, például a friss gyümölcsöt és mézet, a bennük lévő fruktóz ugyanis segíti az alkohol szervezetből való eltávolítását. A kefír megnyugtatja a gyomrot, illetve segít abban, hogy viszonylag rövid időn belül jobban érezzük magunkat. A teljes kiőrlésű keksz egy kis mézzel nemcsak a vércukorszintet hozza rendbe, de energiát is ad, a zabkása pedig tele van olyan hasznos anyagokkal, mint a B-vitamin, a magnézium, a kalcium és a vas, így támogatja az egész test regenerálódását.
A tojás fogyasztása ugyancsak jó ötlet, mert a benne lévő aminosavak segítenek a májnak az alkohol lebontásában. Szintén hasznos, ha magas káliumtartalmú ételeket eszünk, mint a banán, a datolya vagy a kel és salátafélék.
A banánturmix remekül pótolja a káliumot és a többi elvesztett tápanyagot, természetesen mézzel felturbózva.
A csirkehúsleves is jól jöhet, mivel a kiürült nitrogént, ásványi anyagokat és folyadékot pótolja. Ráadásul kellemes hőmérsékletének köszönhetően nyugtató hatással is van az émelygő gyomorra.
Egy kis testmozgás hatására javulni fog a közérzetünk, ezért próbáljunk meg egy üdítő sétát tenni a szabadban.
Az úszással egybekötött szaunázás is sokat javíthat az állapotunkon. A mozgás hatására jobb lesz a közérzetünk, a szauna pedig segít megszabadulni a méreganyagoktól. Mindössze arra vigyázzunk, hogy ne maradjunk túl sokáig a melegben – ezzel ugyanis az ellenkező hatást érhetjük el.
Képek forrása: pixabay