Már a várandósgondozás kezdetétől rendszeresen ellenőrzik a kismamák vércukorértékeit. Amennyiben az anyukának nincsenek egyéb társbetegségei, és vércukorértéke a normál tartományban - folyamatosan 5,5 mmol/l érték alatt – van, akkor tervezetten, a 24-28. terhességi hét között történik meg az úgynevezett terheléses vércukorvizsgálat.
Fontos tudni, hogy az OGTT (Orális Glükóz Tolerancia Teszt) előtt 12 órán keresztül nem szabad étkezni, a vizsgálatra éhgyomorral kell érkezni. Először egy éhgyomri vércukormérés történik, majd az anyukának egy meghatározott mennyiségű glükózt tartalmazó oldatot (cukros vizet) kell meginnia. Az oldat elfogyasztásának megkönnyítésére otthonról hozható kifacsart citromlé. Ha megtörténik a cukorterhelés, 2 óra elteltével egy ismételt vérvétel következik. A releváns eredmény érdekében ebben a kétórás időtartamban nyugalmi állapotban, a laborban ülve kell várakozni – ismertette a vizsgálat menetét és a szükséges előkészületeket Nagy Krisztina csoportvezető dietetikus.
Várandóssági diabétesz esetén is fontos az egyénre szabott táplálásterápia:
A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a vizsgálatot megelőző napokban a kismamának a megszokott étrendjét kell követnie, nem szükséges semmilyen diéta vagy étrendi megkötés. Ugyanígy a fizikai aktivitását is a szokásosnak megfelelően kell végeznie, különben fals eredmény születhet.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2FTerhessegi_diabetesz_gesztdiab_nagy2.jpg)
A terhességi cukorbetegség kritériuma, hogy a 2 óra leteltével mért, terheléses vércukorérték a 7,8 mmol/l értéket meghaladja. Ebben az esetben a kismama bekerül a diabetológiai gondozóhálózatba. Elsőként a diabetológus szakorvossal találkozik, aki felállítja a kezelési tervet. A diabetológiai edukátor megtanítja a vércukor önellenőrzésre, a dietetikusok pedig segítséget nyújtanak a táplálásterápia megtervezésében.
A dietetikai konzultációra már érdemes étkezési naplóval érkezni, feljegyezni, hogy a kismama milyen időpontban mit evett. Ez összevethető a vércukornaplóban rögzített vércukorértékekkel, és látható, hogy mely élelmiszertípusok okoztak vércukoreltéréseket.
Sokan tévesen azt gondolják, hogy csak a szénhidrátbevitelre kell odafigyelni, azt minél jobban le kell csökkenteni, de ez ebben a formában nem igaz. Az étrendnek optimális energia- és tápanyagtartalmúnak kell lennie, ami fedezi az anyuka megnövekedett szükségleteit és a baba egészséges fejlődése szempontjából létfontosságú összetevőket. A szénhidrát esetében nem feltétlenül a mennyiségre kell fókuszálnunk, inkább annak minőségére, vércukoremelő hatására kell figyelnünk.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2FTerhessegi_diabetesz_gesztdiab_nagy1%2520%25282%2529.jpg)
Mivel az energia tápanyagokból épül fel, így azt kell meghatározni, hogy a bevitt energiának hány százaléka legyen fehérje, zsír és szénhidrát. Az optimális energia- és tápanyagszükséglet szintén több tényezőtől függ (pl. testalkat, egyéb társbetegségek stb.). Mivel minden egyes szervezet más és más, így a táplálkozásterápiát is egyénileg kell megtervezni.