Rangos díjat nyert egy magyar találmány a Vegyészmérnökök Nemzetközi Intézete által rendezett nemzetközi versenyen. A MOL és a Pannon Egyetem által kifejlesztett „kémiailag stabilizált gumibitumen” az év innovatív terméke kategóriában hozta el a fődíjat.
A gumibitumen azért különleges, mert az eredeti bitumenrecepten csak annyit változtat, hogy a teljes összetevők 15 százalékát a hulladékként kezelt gumiabroncsból visszanyert gumiőrleménnyel váltja ki, minek köszönhetően ellenáll a nyomvályúsodásnak, a fáradásnak, a repedezésnek és a kátyúsodásnak, így a gumibitumennel épített utak élettartama kétszer hosszabb, mint a hagyományos bitumennel építetteké.
A gyártásfolyamat nem kíván meg semmilyen különleges eljárást, a gumibitumenes aszfalt terítéséhez nem kellenek különleges eszközök. Ez évente mintegy harmincezer tonna hulladék gumiabroncs feldolgozását és újrafelhasználását jelentené. A találmánynak köszönhetően változatlan útépítési költségek mellett az utak élettartama mintegy 10-15 évvel megnőne, és jelentősen kitolódna a karbantartási idő, vagyis a közutak felújítási ideje is 10 évről 30-35 évre nőne, ami több ezer milliárd forinr megtakarítást jelent.
Az új technológia további előnye, hogy csökken a menetzaj és nő az autó tapadása a kanyarokban, ami a közlekedés biztonságot növeli.
Külföldön is értékesíti a Mol a gumibitumen-technológiát. A MOL és a Pannon Egyetem által kifejlesztett technológián alapuló, a tatárföldi Nyizsnyekamszk városa mellett épülő gumibitumengyár beruházásának elindítása kapcsán Világi Oszkár, a MOL Csoportszintű Innovatív Üzletágak és Szolgáltatások ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy ez az innováció példaértékű a fenntarthatósági törekvések szempontjából is. Oroszországban is történt egy jelentős előrelépés, hiszen az építésügyi minisztérium felvette a gumibitument az építési erőforrások katalógusába, így már az egész ország területén alkalmazni lehet a terméket.
A Pannon Egyetem és a Mol megteremtették a gyártás feltételeit Zalaegerszegen és az új gumibitumen-üzemet évi húszezer tonna kapacitással működtetik.
A gumibitumen alkalmazásának legfőbb előnyei:
A normál bitumenes úthoz képest hosszabb élettartam érhető el.
Fáradási tulajdonságai kiválóak, ezért kevésbé repedezik az aszfaltút.
Nagyobb terhelhetőséget, kisebb nyomvályúsodási hajlamot eredményez.
Az ásványi anyaghoz való kiváló tapadása csökkenti a kátyúk kialakulásának esélyét.
A hosszabb élettartam és jobb ellenálló képesség alacsonyabb fenntartási költséget eredményez.
Kisebb menetzaj érhető el.
Nagyobb a közlekedés biztonság a jobb vízelvezető képesség miatt.
Megoldást kínál a hulladék gumiabroncsok környezetbarát feldolgozására és hasznosítására is.
Forrás: https://mol.hu/
https://index.hu/
https://alternativenergia.hu/
Borítókép: https://ingreen.hu/