1825. november harmadikán ajánlotta fel Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását. Erre is emlékeztek a Magyar Tudomány Ünnepén Nagycenken a mauzóleumban tartott tiszteletadáson és koszorúzáson. A hagyományoknak megfelelően a sopronpusztai Akadémiai Emlékerdőben is megemlékeztek a legnagyobb magyarról.
Az ünnepségen prof. dr. Faragó Sándor rector emeritus, a Soproni Egyetem korábbi rektora a tudomány javára adott felajánlások máig tartó hatásait méltatta.
Kollár László, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy aki fát ültet, az bízik a jövőben.
– tette hozzá Kollár László.
Az Akadémiai Emlékerdő 197. hársfáját a Magyar Tudományos Akadémia és a Soproni Egyetem képviselői ültették el. A faültetés hagyománya 2000-re nyúlik vissza. A Magyar Tudományos Akadémia alapításának 175. évfordulója alkalmából az akadémia rendes tagja, Solymos Rezső kezdeményezésére hozták létre a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. kezelésében lévő emlékerdőt. Helyszínéül a soproni Páneurópai Piknik Emlékhelyet választotta, utalva a tudomány határok nélküliségére.
A beszédeket követő hagyományos hársfaültetést a Soproni Egyetem vadászkürtösei tették ünnepélyesebbé. A 197. hársfát az MTA képviseletében Freund Tamás elnök, Kollár László főtitkár és Erdei Anna főtitkárhelyettes, a Soproni Egyetem képviseletében Fábián Attila rektor, Faragó Sándor akadémikus, rector emeritus, valamint Ábrahám István, a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. vezérigazgató-helyettese, Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora, és Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora ültette el.