| 2024. augusztus. 19. | 5 perc olvasás

Sulyok Tamás: a magyar-német közös múlt fontos szeletére emlékezünk

A Páneurópai Piknik és a határáttörés 35. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést hétfő délután a sopronpusztai Páneurópai Piknik Emlékparkban. Az eseményen dr. Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke és dr. Frank-Walter Steinmeier, a Németországi Szövetségi Köztársaság elnöke mondott ünnepi beszédet. A magyar államfő kiemelte: augusztus 19-én Európa történelmének és azon belül a magyar-német közös múlt fontos szeletére emlékezünk.

Az ünnepség elején dr. Farkas Ciprián köszöntötte a résztvevőket. Sopron polgármestere kiemelte: harmincöt évvel ezelőtt egy rab nép adott szabadságot egy másik rab népnek, hozzájárulva ezáltal a berlini fal leomlásához, majd Európa újraegyesítéséhez, ami Sopron évtizedes elzártságának és hányattatott sorsának
is véget vetett.

Fotó; Griechisch Tamás 
Egy olyan jelentős eseményről van szó, amely nem az idő előrehaladtával nyert értelmet, hanem már ott, abban a pillanatban érzékelhetővé vált annak sorsfordító hatása. Városunk számos polgára volt aktív szervezője, cselekvője az itt kibontakozó világtörténelmi jelentőséggel bíró eseményeknek. Nekünk, magyaroknak és németeknek tehát közös, európai ünnep a mai. Nagy megtiszteltetés városunk számára, hogy Angela Merkel kancellár asszony és Orbán Viktor miniszterelnök úr 2019-es találkozója után most a magyar és a német államfő találkozójának is otthont adhatott

 - hangsúlyozta dr. Farkas Ciprián. 

Sulyok Tamás: a magyar-német közös múlt fontos szeletére emlékezünk

A magyar államfő beszédében kiemelte: fejet hajtunk mindazok előtt, akik a Vasfüggöny és a szétválasztás áldozatai voltak, és büszkén tekintünk azokra, akik áttörték a közénk állított akadályt. A köztársasági elnök hozzátette: az egymás közti falat áttörve és lebontva azóta egyre szorosabb gazdasági és politikai kapocs jött létre Németország és Magyarország között, szoros szövetségesei és méltó partnerei vagyunk egymásnak.

Kívánom, hogy az elkövetkező évtizedekre is úgy tudjunk elköteleződni egymás mellett a kölcsönös megértés és tisztelet jegyében, mint ahogy azt 1989 történelmi nyarán tették magyarok és németek

- hangsúlyozta.

Fotó; Griechisch Tamás 

Sulyok Tamás rámutatott: mi, európaiak nem vagyunk egyformák, sohasem voltunk, de egymáshoz tartozásunkhoz nem fér kétség, és ennek nincs is alternatívája. Hozzátette: emellett álltak ki bátor és szabad európai polgárok, magyarok, németek, osztrákok és mások a Páneurópai Pikniken, nem akartunk elválasztó vonalakat látni magunk között.

A történelem az évszázadok során igazolta, hogy az egyetemes béke egyetlen útja a népek barátságának elmélyítése, a politikai praktikák által emelt szögesdrótok és lélektani sáncok lerombolására - idézte a felhívást. Sulyok Tamás kiemelte: azt kívánja mindannyiunk számára egész Európában, hogy tartsunk ki a Páneurópai Piknik szellemisége mellett, ne engedjünk sem fizikai, sem lelki szögesdrótokat emelni újra közénk.

A köztársasági elnök felidézte: 35 évvel ezelőtt a magyarok ismét beszálltak Európa sorsának alakításába. "A szabadság hangján szóltunk bele újra a történelembe, utat törtünk Európába, oda, ahová ezer éve tartozunk". Ezt követően felgyorsult minden - emlékeztetett az államfő, hozzáfűzve: mi leráztuk a több évtizedes kommunista elnyomást, ismét független, szuverén részévé válhattunk a kontinensnek, Németország pedig egyesülhetett.

Fotó; Griechisch Tamás 
Ebben pedig a magyarság szerepe letagadhatatlan, amire mi büszkén is tekintünk

- mutatott rá, hozzátéve: a magyarokra jellemző bátor kiállás is kellett ahhoz, hogy a történelem eseményei végre a jó irányba induljanak, hogy emberek és családok sorsa változzon meg, hogy népek kerüljenek közelebb egymáshoz, nemzetek élhessék meg újra természetes egységüket.

Sulyok Tamás felhívta a figyelmet az európai egység és a nemzeti szuverenitás összefüggésére, kiemelve: 35 évvel a Páneurópai Piknik és 20 évvel Magyarország Európai Uniós csatlakozása után is fontos ezekre a szempontokra figyelemmel lennünk. Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátva Magyarország és minden magyar büszkén és megelégedéssel tekinthet a 35 évvel ezelőtti eseményre és az azóta bejárt útra - hangsúlyozta.
Fotó; Griechisch Tamás 

Frank-Walter Steinmeier: Magyarország szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül a német egység elképzelhetetlen lett volna

 Frank-Walter Steinmeier a Páneurópai Piknik 35. évfordulója alkalmából rendezett eseményen arról beszélt, hogy az 1989-es soproni és debreceni történések további események katalizátorává váltak, "egy nyári napon szervezett piknikből a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) legnagyobb menekülthulláma lett", végül pedig leomlott a vasfüggöny és a berlini fal.

A német egység Magyarországon tette meg az első fontos lépést

- fogalmazott a köztársasági elnök.

Fotó; Griechisch Tamás 

A magyarok szabadság és demokrácia iránti vágya az egész földrészt felvillanyozta, az országot a reformok motorjává és a változások éllovasává tette - emelte ki Frank-Walter Steinmeier. Hozzátette, Magyarország ablakot nyitott, amelybe az egész világ betekintett, Németország pedig ezt sosem felejti el, és örökre hálás lesz érte a magyaroknak.

A kelet- és közép-európai országok, köztük Magyarország legyőzhetetlen szabadságvágya, szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül a német egység elképzelhetetlen lett volna - jelentette ki a német államfő, megjegyezve, hogy a magyarok Európa iránti szenvedélyét még most is érezni, és szükség is van rá. Magyarország 2004 óta az Európai Unió tagja, akkoriban az emberek 83 százaléka szavazott a csatlakozás mellett, és most 20 évvel később majdnem ugyanannyi magyar mondja azt, hogy az unió polgárának érzi magát - mutatott rá az államfő.

Fotó; Griechisch Tamás 
Kijelentette, meggyőződése, hogy a magyaroknak és a németeknek szükségük van egymásra és az unióra, amelyet együtt építettek fel, és együtt akarják a jövőben is alakítani partnerként és barátként, "Sopron szellemében bátran, a szolidaritás, a szabadság és az egység jegyében", ugyanis "ezek az értékek egyesítenek bennünket, európaiakat".

Az ünnepségen dr. Magas László, a Páneurópai Piknik Alapítvány elnöke kiemelte: 1989 a csodák éve volt – hazánkban, és Európa – szerte már az összeomlás szálán állt a kommunista világrend. A szabadság utáni vágy, és a rezsimmel szemben állás városunkban is megfigyelhető volt, ezért a piknik szervezői úgy gondolták, hogy az államalapítás ünnepét megelőző napon, augusztus 19-én, pikniket szerveznek.  A Berlini fal három hónappal később omlott le, de a Páneurópai Piknik volt az első tégla, amelyet kivertek belőle. 

Fotó; Griechisch Tamás 
Fotó; Griechisch Tamás 

A megemlékezésen Barcza Attila országgyűlési képviselő, dr. Simon István és dr. Csiszár Szabolcs alpolgármesterek, valamint önkormányzati képviselők, intézményvezetők és tisztségviselők is részt vettek.  

A rendezvényen dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök és dr. Frank-Walter Steinmeier, a Németországi Szövetségi Köztársaság elnöke elhelyezték az emlékezés koszorúit az emlékparkban található kopjafánál. 

Fotó; Griechisch Tamás 

Az eseményen Snétberger Ferenc gitárművész is közreműködött. 

Fotó; Griechisch Tamás 
1989. augusztus 19-én Sopronpusztán, egy rendezvény keretében, NDK-állampolgárok törték át a magyar-osztrák határt Ausztria felé, hogy az NSZK területére jussanak. A határőrök nem avatkoztak közbe, így több százan épségben átjutottak Ausztriába, majd onnan Nyugat-Németországba. Ez a rendezvény volt a Páneurópai Piknik.
Fotó; Griechisch Tamás 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek