Az ünnepség elején dr. Farkas Ciprián köszöntötte a résztvevőket. Sopron polgármestere kiemelte: harmincöt évvel ezelőtt egy rab nép adott szabadságot egy másik rab népnek, hozzájárulva ezáltal a berlini fal leomlásához, majd Európa újraegyesítéséhez, ami Sopron évtizedes elzártságának és hányattatott sorsának
is véget vetett.
- hangsúlyozta dr. Farkas Ciprián.
Sulyok Tamás: a magyar-német közös múlt fontos szeletére emlékezünk
A magyar államfő beszédében kiemelte: fejet hajtunk mindazok előtt, akik a Vasfüggöny és a szétválasztás áldozatai voltak, és büszkén tekintünk azokra, akik áttörték a közénk állított akadályt. A köztársasági elnök hozzátette: az egymás közti falat áttörve és lebontva azóta egyre szorosabb gazdasági és politikai kapocs jött létre Németország és Magyarország között, szoros szövetségesei és méltó partnerei vagyunk egymásnak.
- hangsúlyozta.
Sulyok Tamás rámutatott: mi, európaiak nem vagyunk egyformák, sohasem voltunk, de egymáshoz tartozásunkhoz nem fér kétség, és ennek nincs is alternatívája. Hozzátette: emellett álltak ki bátor és szabad európai polgárok, magyarok, németek, osztrákok és mások a Páneurópai Pikniken, nem akartunk elválasztó vonalakat látni magunk között.
A köztársasági elnök felidézte: 35 évvel ezelőtt a magyarok ismét beszálltak Európa sorsának alakításába. "A szabadság hangján szóltunk bele újra a történelembe, utat törtünk Európába, oda, ahová ezer éve tartozunk". Ezt követően felgyorsult minden - emlékeztetett az államfő, hozzáfűzve: mi leráztuk a több évtizedes kommunista elnyomást, ismét független, szuverén részévé válhattunk a kontinensnek, Németország pedig egyesülhetett.
- mutatott rá, hozzátéve: a magyarokra jellemző bátor kiállás is kellett ahhoz, hogy a történelem eseményei végre a jó irányba induljanak, hogy emberek és családok sorsa változzon meg, hogy népek kerüljenek közelebb egymáshoz, nemzetek élhessék meg újra természetes egységüket.
Frank-Walter Steinmeier: Magyarország szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül a német egység elképzelhetetlen lett volna
Frank-Walter Steinmeier a Páneurópai Piknik 35. évfordulója alkalmából rendezett eseményen arról beszélt, hogy az 1989-es soproni és debreceni történések további események katalizátorává váltak, "egy nyári napon szervezett piknikből a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) legnagyobb menekülthulláma lett", végül pedig leomlott a vasfüggöny és a berlini fal.
- fogalmazott a köztársasági elnök.
A magyarok szabadság és demokrácia iránti vágya az egész földrészt felvillanyozta, az országot a reformok motorjává és a változások éllovasává tette - emelte ki Frank-Walter Steinmeier. Hozzátette, Magyarország ablakot nyitott, amelybe az egész világ betekintett, Németország pedig ezt sosem felejti el, és örökre hálás lesz érte a magyaroknak.
A kelet- és közép-európai országok, köztük Magyarország legyőzhetetlen szabadságvágya, szabadságszeretete és Európa iránti szenvedélye nélkül a német egység elképzelhetetlen lett volna - jelentette ki a német államfő, megjegyezve, hogy a magyarok Európa iránti szenvedélyét még most is érezni, és szükség is van rá. Magyarország 2004 óta az Európai Unió tagja, akkoriban az emberek 83 százaléka szavazott a csatlakozás mellett, és most 20 évvel később majdnem ugyanannyi magyar mondja azt, hogy az unió polgárának érzi magát - mutatott rá az államfő.
Az ünnepségen dr. Magas László, a Páneurópai Piknik Alapítvány elnöke kiemelte: 1989 a csodák éve volt – hazánkban, és Európa – szerte már az összeomlás szálán állt a kommunista világrend. A szabadság utáni vágy, és a rezsimmel szemben állás városunkban is megfigyelhető volt, ezért a piknik szervezői úgy gondolták, hogy az államalapítás ünnepét megelőző napon, augusztus 19-én, pikniket szerveznek. A Berlini fal három hónappal később omlott le, de a Páneurópai Piknik volt az első tégla, amelyet kivertek belőle.
A megemlékezésen Barcza Attila országgyűlési képviselő, dr. Simon István és dr. Csiszár Szabolcs alpolgármesterek, valamint önkormányzati képviselők, intézményvezetők és tisztségviselők is részt vettek.
A rendezvényen dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök és dr. Frank-Walter Steinmeier, a Németországi Szövetségi Köztársaság elnöke elhelyezték az emlékezés koszorúit az emlékparkban található kopjafánál.
Az eseményen Snétberger Ferenc gitárművész is közreműködött.