| 2024. október. 30. | 2 perc olvasás

Stroke: minden perc számít!

Ma minden negyvenedik másodpercben szembe kell néznie valakinek a világon a stroke fenyegetésével. A betegség a harmadik leggyakoribb halálok, valamint a felnőttkori rokkantság egyik vezető tényezője. Bárkivel és bármely életkorban előfordulhat, ezért kiemelten fontos a tünetek ismerete.

A stroke világnapját világszerte október 29-én tartják. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a betegséghez vezető kockázati tényezőkre, a legjellemzőbb tünetekre és az időfaktor fontosságára.

Forrás: sopronkorhaz.hu​​​

A stroke egy hirtelen fellépő agyi érbetegség, amely alapvetően két típusra osztható: az esetek döntő többségében egy agyi ér elzáródása történik, általában vérrög vagy az érfal meszesedése következtében. Ilyenkor az adott agyterület vérellátása leromlik vagy megszűnik, ami miatt károsodik az agyszövet. Az agyiér-katasztrófák kisebb hányadát teszi ki a vérzéses stroke, ebben az esetben egy agyi ér fala reped meg és ezen keresztül vér kerül az agyszövetbe, ahol egy vérömleny keletkezik – ismertette a stroke típusait és kialakulásuk hátterét dr. Hajas Árpád, a Soproni Gyógyközpont Neurológia – Stroke Osztályának osztályvezető főorvosa.

Az életkor előrehaladtával egyre nő a stroke előfordulási gyakorisága, a rizikófaktorok közé tartozik a hipertónia, a magas koleszterinszint, az érelmeszesedés, az elhízás és a dohányzás is – tette hozzá a szakember.
Forrás: Magyar Stroke Társaság

A Magyar Stroke Társaság a „MOST” mozaikszóval (mosoly, oldalgyengeség, szavak, telefon) indította el a stroke tüneteinek felismerését segítő kampányát. Ezek alapján laikusként is el tudunk végezni egy gyors tesztet, amely segít a stroke gyanújának megállapításában:

- a beteg nem tud vagy csak féloldalasan képes mosolyogni, arca egyik fele ernyedt, aszimmetrikus marad,
- kérésre nem tudja mindkét karját felemelni, féloldali gyengeséget tapasztalunk,
- nem tudja a szavakat formálni, beszédje érthetetlenné válik, egyszerű mondatokat sem tud megfogalmazni,
- emellett fejfájás, tudatzavar, hányás és látásproblémák is jelentkezhetnek.
Ha ezeket a tüneteket észleljük, azonnal hívjuk a mentőszolgálatot a 112-es segélyhívó számon.

Dr. Hajas Árpád hangsúlyozta, hogy az agyiér-katasztrófa minden esetben orvosi vészhelyzetnek számít. A stroke tüneteinek jelentkezésekor minél hamarabb jut a beteg orvosi ellátáshoz, annál nagyobb esélye lesz az életben maradásra, valamint az agykárosodás, a rokkantság és egyéb szövődmények elkerülésére. Stroke esetében maximum 4 és fél órás időablak áll rendelkezésre, hogy a diagnosztikus eljárásokat elvégezzük és a megfelelő kezelést megkezdjük.

A stroke-központokban – így a Soproni Gyógyközpontban is – kiépített eljárásrendje van a stroke-betegek kezelésének, akik a mentők, a Sürgősségi Betegellátó Osztály és a diagnosztikai területek együttműködésével rövid időkapun belül megkaphatják az életmentő kezelést.
Címkék: stroke

Legnépszerűbb cikkek