Czédly Mónika elkészítette Sisi, vagyis Wittelsbach Erzsébet magyar királyné ruháinak pontos mását. Ebből vándorkiállítást állított össze, amely a soproni Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központban is megtekinthető.
A fejedelmi „kínálatban” természetesen szerepel a népszerű királyné egyik legizgalmasabb ruhája. Sokan mindmáig úgy gondolják, hogy ez Sisi magyar koronázási öltözéke. A tévhit érdekes módon, egy grandiózus „tévedés” által terjedt el. Ennek eredete a következő: az osztrák császárnéi, magyar és cseh királynéi címet is viselő előkelőséget Emil Rabending bécsi fotós ebben a ruhában örökítette meg műtermében – a fotográfia pikantériája az volt, hogy Sisi fején a diadémmal szerepel rajta.
A fotó sokak tetszését elnyerte, sokszorosított változata gyorsan elterjedt hát Monarchia-szerte - a diadém miatt pedig mindenki úgy hitte, hogy ebben a ruhában koronázták meg Budán. – A kétely akkor merült fel bennünk, hogy nem a Rabending fotókon viselt ruhát viselte Sisi a koronázásakor, amikor a dátumokból rájöttem, hogy ez a textilköltemény a ceremónia előtt már 15 hónappal létezett – osztotta meg velünk Pálinkás Patrícia Zita történész, Erzsébet-kutató. – Erzsébet élete legnagyobb eseményén, ezen az egyedülálló alkalmon nyilván nem ölthetett magára olyan ruhadarabot, amelyet már többször viselt – támasztotta alá álláspontját.
Akkor vajon milyen volt a felség új ruhája?
Sisi eredeti ruháját egy nívós művész Székely Bertalan örökítette meg ecsetjével. Czédly Mónika a vászonra, olajjal felvitt mestermű nyomán reprodukálta a nemes vászonkölteményt. – Ez az egy létezik abból a ruhából, amelyet a nemes hölgy viselt 1867 június 8-án, a Mátyás templomban – emelte ki Pálinkás Patrícia Zita. – Ez azért nagyon fontos nekünk, mert Sisi ugyan a Világé, de Erzsébet királyné csak a magyaroké – fűzte hozzá büszkén.