A Zöld Busz Program célja a helyi közösségi közlekedésben résztvevő autóbusz-állomány cseréje a hazai buszgyártás ösztönzésével, továbbá az üzemeltetett buszok átlagéletkorának, a buszos közlekedés károsanyag-kibocsátási értékeinek és fenntartási, üzemeltetési költségeinek csökkentése, valamint az utazási szolgáltatások minőségének javítása. A Zöld Busz Mintaprojekt két kezdeményezés keretében vizsgálja az elektromos busz beszerzéssel és üzembehelyezéssel járó kihívásokat, illetve gyűjt tapasztalatokat a Zöld Busz Program számára, megkönnyítve ezzel a városi közlekedésben az elektromos buszokra való átállást.
A soproniak augusztus 6-ig próbálhatták ki ingyenesen a zöld buszt, mely a kormány demonstrációs mintaprojektjének keretén belül érkezett városunkba. A soproniak ezáltal bepillantást nyerhettek a zöld jövőbe, hisz 2022 után a 25 ezer fő feletti városokban az új városi buszoknak elektromos járműveknek kell lenniük.
"A magyar kormány Zöld Busz Mintaprojekt keretében egy hónapig közlekedett városunkban egy magyar gyártású BYD elektromos autóbusz. Magyarország Kormánya 36 milliárd forintot különített el arra a célra, hogy a következő tíz évben országszerte elterjedjenek az elektromos buszok a közösségi közlekedésben. Ez a program gazdaságvédelmi, ipari és környezetvédelmi célokat is szolgál. Fontos cél, hogy az elektromos buszok 60%-a Magyarországon legyen előállítva. Ez a program a munkahelyek teremtését és a magyar gazdaság fejlődését is szolgálja" – mondta dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere.
"A soproniak körében nagy volt a népszerűsége az elektromos autóbusznak. A Volánbusz Zrt.-vel kötöttünk egy hosszútávú szolgáltatási szerződést, annak érdekében, hogy a közösségi szolgáltatásban Sopron város területén is elterjedjenek az elektromos buszok a jövőben" – fűzte hozzá dr. Farkas Ciprián.
A Zöld Busz Mintaprojekt kedvezményezettjei azon önkormányzatok és közlekedési közszolgáltatók, akik elkötelezettek a közösségi közlekedés zöldítése mellett, és megfelelő infrastruktúrával rendelkeznek elektromos buszok üzemeltetéséhez vagy annak fejlesztéséhez. Az e-buszok telepítése egy városban - az integrált mobilitási stratégia részeként - lehetőséget kínál a meglévő buszrendszer átgondolására, a szolgáltatás minőségének javítására, a közlekedés és a városi tér kölcsönhatásának és a város imázsának, élhetőségének javítására. A buszok üzembe helyezésével a városok nem csak tisztább levegőjű, kevésbé zajszennyezett, egészségesebb környezetet hozhatnak létre lakóik számára, hanem az üvegházhatású gázkibocsátásuk csökkentésével hozzájárulhatnak a klímaváltozás ellen folytatott küzdelemhez.
A finanszírozási mintaprojekt keretében a Magyar Állam 800 millió forint támogatást nyújt a városok helyi közlekedésének fejlesztése céljából új, elektromos meghajtású buszok, valamint önjáró trolik beszerzésére, a jelenlegi buszállomány részleges cseréjére. Mindemellett a demonstrációs mintaprojektben további 1.200 millió forint keretösszegű forrás áll rendelkezésre minimum hét, telephelyi infrastruktúrával rendelkező településen, demonstrációs célú elektromos busz megjelenítésre.
Borítókép; Sopronmédia archívum