A rangos kitüntetést Sopron egészségügyi ellátásának fejlesztésében és irányításában betöltött kiemelkedő szerepe, valamint a radiológia szakterületén végzett magas színvonalú orvosi tevékenysége elismeréséül vehette át.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából, 2023. március 13-án tartotta központi ünnepségét a Belügyminisztérium. A rendezvényen Pintér Sándor belügyminiszter 105 kitüntetett részére adott át állami elismeréseket.
Prof. Dr. Baranyai Tibor Batthyány-Strattmann László-díjas főorvos, címzetes egyetemi tanár, az orvostudományok kandidátusa a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozatában részesült, melyet hosszú éveken át tartó, kimagasló szakmai tevékenységének elismeréséül vehetett át.
Orvosi diplomáját 1969-ben, a Debreceni Orvostudományi Egyetemen szerezte. 1969 és 1976 között Tállya község körzeti orvosi feladatait látta el, majd 1976-tól 1985-ig a Debreceni Orvostudományi Egyetem Radiológiai Klinikáján dolgozott tanársegédként. Szakmai érdeklődése nagyon korán a radiológia, ezen belül is az ultrahang- és CT-diagnosztika irányába fordult. 1980-ban radiológiából tett szakvizsgát. 2006-ban a Nyugat-magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Karán egyetemi egészségügyi menedzsment szakértő képesítést szerzett.
1985-ben kapott megbízást a soproni kórház Röntgen- és Izotópdiagnosztikai Osztályának osztályvezető főorvosi feladataira. 1990-től 1995-ig, majd 2002-től 2012-ig főigazgatóként irányította magas színvonalon Sopron Megyei Jogú Város Erzsébet Oktató Kórházát. Kiemelkedő szerepe volt az intézmény rekonstrukciójában. A Röntgen- és Izotópdiagnosztikai Osztály osztályvezető főorvosaként sokat tett a diagnosztikai területek dinamikus fejlesztéséért, az osztály munkáját jelenleg is segíti szerteágazó szakmai ismereteivel.
Prof. dr. Baranyai Tibor főorvos szakmai tudásának átadására mindig nagy hangsúlyt fektetett. A Debreceni Egyetem címzetes egyetemi docense és tanára, a Soproni Egyetem címzetes egyetemi tanára. Hazai és külföldi konferenciák rendszeres résztvevője, előadója. Több mint 100 tudományos közlemény, 23 könyv, 500-nál több előadás fűződik a nevéhez. Kiemelt szakterületei a röntgen-diagnosztika, az ultrahang-diagnosztika, a radiológiai intervenció, a neuroradiológia, a mammográfia, az angiográfia, valamint a CT- és MR-diagnosztika.
Számos tudományos társaság tagja, több cikluson át töltötte be a Magyar Radiológus Társaság elnöki pozícióját. A Radiológiai Szakmai Kollégium és az MTA Köztestületének tagja. Hosszú ideig a Magyar Radiológia című szaklap főszerkesztő-helyettese volt. A Horvát Radiológus Társaság tiszteletbeli tagja, az Európai Uroradiológus Társaság tagja. A Soproni Ultrahang Napok megteremtője és főszervezője, a Soproni Erzsébet Kórházért Alapítvány alapítója.
A Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozatában Sopron egészségügyi ellátásának fejlesztésében és irányításában betöltött kiemelkedő szerepe, valamint a radiológia szakterületén végzett magas színvonalú orvosi tevékenysége elismeréséül részesült.