Negyedik alkalommal ítélte oda a kuratórium a Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat, amelyet ezúttal Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas költő, író, műfordító vehet át eddigi életpályája elismeréseként december 5-én a pécsi Kodály Központban.
Közleményük szerint Rakovszky Zsuzsa költészete párját ritkítóan konzekvens módon ragaszkodik saját eredeti alapkérdéseihez, problémáihoz. Versei költői indulásától máig az idő, az elmúlás, a véges, esendő és kisszerű emberi egzisztencia körülírásával, meg- és újrafogalmazásával kísérleteznek.
A korábban "gondolati költészetnek" nevezett hagyományvonulat eredeti képviselőjeként művészete rokonítható a díj névadójának lírájával - írták róla.
Rakovszky Zsuzsa Sopronban született 1950. december 4-én. A Torna utcai ház nemcsak gyermekkorának, hanem egész életének meghatározó helyszíne, ahová hosszas kitérő után 2003-ban költözött vissza.
Sopron – hol név nélkül, hol költött néven – meghatározó helyszíne a műveinek. A szülői ház, a környező utcák, a lakás belső terei, de a tágabb környezet, például a Lőverek is több versben, novellában, regényben feltűnnek. Budapesti vendégszerepléseinek visszatérő zárlata, hogy mennie kell, mert indul a vonata Sopronba. Ezt az erős kötődést a város azzal ismerte el, hogy 2016-ban díszpolgárává avatta.
Borítókép: Rakovszky Zsuzsa portréja (Szilágyi Lenke fotográfiája, Litera.hu)