Magyarország legrégebbi evangélikus anyakönyveit őrzik városunkban – közülük a legöregebb egy 1624 húsvétjakor papírra vetett születési bejegyzéssel kezdődik. Számos egyéb különlegesség mellett már ez is része az őskeresőnek. Az országos adatbázisba több éves munka eredményeként ma már több mint 800 ezer oldalnyi felvétel érhető el online.
- Az Őskereső a Magyarországi Evangélikus Egyház anyakönyvi projektje – tudtuk meg Dr. Krisch Andrástól, a Soproni Evangélikus Gyűjtemények vezetőjétől. Ennek során a hazánkban található evangélikus anyakönyveket – amelyek jellemzően 6 gyülekezeti levéltárban találhatóak – begyűjtik, digitalizálják, a felvételeket konvertálják, majd feltöltik egy online adatbázisba. - Elmondhatjuk, hogy mostanra az ország szinte összes evangélikus anyakönyve elérhető a www.evangelikus.hu/oskereso-anyakonyv weboldalon.
Az adatbázis használatához csupán egyszerű regisztrációra, és minimális díj befizetésére van szükség. Az őskereső megszünteti a távolság okozta nehézségeket, így gördülékenyebbé teszi a kutatásokat. - Elsősorban a családfakutatók számára jelent óriási segítséget – mondta a gyűjteményvezető. - Ők eddig rengetegen érkeztek a levéltárunkba, azonban az utóbbi időkben jelentősen kevesebben látogatnak el hozzánk közülük. Ez is az Őskeresőnek köszönhető. Az adatbázis segítségével ugyanis nem csak a levéltár nyitvatartási idejében, helyhez kötötten lehet kutatni, hanem a regisztrált fiókunk segítségével bárki, bárhol, és bármikor hozzáférhet a fontos dokumentumokhoz – emelte ki.
Az adatbázisnak a pótolhatatlan könyvek állományvédelmében is nagy szerepe van. Ha egy kutató a Soproni Evangélikus Gyűjteményhez fordul, már nem adják neki oda az eredeti dokumentumot, ugyanis az adatbázisban nagyon jó minőségű felvételeken meg tudja azt tekinteni.