A legnevesebb magyar művészek – közöttük számos Kossuth- és Munkácsy-díjas – műveit sorakoztatja fel a fertődi Esterházy-kastély Esterházy Galériájában nyílt Örökség című kiállítás.
A tematikus kiállítás az örökség gondolatát járja körül, amely a tárlat helyszínét – örökséghelyszín minőségét – is tekintve időszerű. Festészet, grafika, szobrászat, iparművészeti alkotások, installációk jelzik a gyűjtemény műfaji gazdagságát, amelynek esztétikai minősége, művészeti színvonala tökéletes harmóniát alkot az Esterházy-kastély hiteles történelmi miliőjével, ugyanakkor kortárs művészeti megnyilvánulásként magában hordozza a saját örökségét értő és értékelő jelent, amely egyidejűleg alakítja a jövőt.
A kiállításon köszöntőt mondott Egresitsné Firtl Katalin, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője: Az Eszterháza Központ Közhasznú Nonprofit Kft., a fertődi Esterházy-kastély feladata és küldetése egyrészt a lehető legteljesebb és leghitelesebb módon bemutatni Esterházy „Fényes” Miklós 18. századi tündérvilágát, ami valós kulturális központtá tette Eszterházát.
„Másrészt feladatunk, küldetésünk teret és helyet biztosítani a jelen kor kiemelkedő képzőművészeinek, iparművészeinek, előadóművészeinek, zenészeinek. A megélt idő, az éppen zajló történelem valós tapasztalata a kor társává tesz” – fogalmazott az ügyvezető.
Rámutatott, a gyűjtemény Örökség címe azoknak a múltból örökölt értékhordozó forrásoknak az együttesére utal, amelyeket az emberek – függetlenül a tulajdonviszonyoktól – a saját állandóan fejlődő értékeik, hiedelmeik, hitük, tudásuk és hagyományaik tükröződéseként és kifejeződéseként határoznak meg.
„Az örökség tehát sokkal inkább a tárgyak jelentésével van szoros kapcsoltban, mintsem a tárgyak materiális megjelenésével” – tette hozzá Egresitsné Firtl Katalin.
A kiállítást Árvai-Józsa Kitty művészettörténész nyitotta meg. „A tavalyi bemutató sikeréből inspirálódva idén is kortárs magyar alkotók munkáival töltjük meg a fertődi Esterházy-kastély nyugati patkószárnyának kiállítótereit. A Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával megvalósult mostani tárlat – folytatva a megkezdett hagyományokat – új fejezetet nyit az ország legnagyobb barokk kastélyának életében, ahol régi idők kulturális remekműveinek, az épület impozáns tereinek kortárs művekkel való, eddig szinte példa nélküli összefonódását, különleges együtthangzását várhatóan a közönség is nagy érdeklődéssel fogadja” – mondta megnyitóbeszédében Árvai-Józsa Kitty.
Hozzátette: „Az Örökség című kiállításon anyaországi és határon túl élő, kortárs magyar alkotók bemutatkozása valósul meg, ahol szépen kirajzolódik a közös gyökerekből táplálkozó, mégis sokszínű, lokális jegyekkel gazdagított gondolkodásmód éppen úgy, mint a különböző művészgenerációk alkotásainak egy térbe komponálásával megszülető korrelációja.”
A megnyitót követően a kiállítás kurátora Kosinsky Richárd, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány művészeti igazgatója, művészettörténész szakmai tárlatvezetése követett.
Kosinsky Richárd a tárlat anyagának bemutatásakor kifejtette: „A tematikus kiállítás az örökség gondolatát járja körül, amely a tárlat helyszínét tekintve is aktuális. Az Esterházy-kastély, a Térnyitó Alapítvány és a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány közös projektje közel ötven kortárs magyar képzőművész alkotásait mutatja be.
A tárlat az „örökség” tematikájának egyes aspektusaiba kínál betekintést – a művészeti tradíciótól kezdve, az emberiség természethez való viszonyán keresztül a nagyobb ívű, társadalmi kérdésekig bezárólag. Az örökség fogalmának vagy gondolatának mélyebb értelmezésével kialakítható egy közös, kritikai nyelvezet, melynek segítségével már produktívan hasonlíthatók össze a látszólagos ellentétek. A kortárs művészet szeizmográfiai pontossággal érzékeli saját örökségét, reagál a jelenére és alakítja hagyatékát – egyszerre tekintve múlt és jövő felé.”
Az Esterházy Galéria Örökség című kortárs kiállítása keddtől vasárnapig 9 és 17 óra között tekinthető meg.
A kiállítás – a nyugati kastélyszárny Esterházy-arcképcsarnokával, a porcelánkabinettel és a Ritkán látott arcok családtörténeti kiállítással – a vezetett kastélytúrák részeként és egyénileg is látogatható minimum 5 fővel. A túrák időtartama: 2 óra.
Részletes információk az eszterhaza.hu oldalon.