Dr. Nagy Krisztina, a Soproni Gyógyközpont dietetikusának tapasztalata alapján a szülők általában súlyos okokat keresnek arra, hogy a gyerek miért túlsúlyos, és nem a saját felelősségüket vizsgálják meg. Gyakran hiszik azt, hogy a gyereknek inzulinreziszteciája vagy pajzsmirigybetegsége van, de valójában nem. Az elhízás az alapbetegség, és ennek következményeként alakul ki a többi. Ha a gyermek túlsúlyos, akkor valamiből többet eszik, mint amennyire szüksége van.
A jelenlegi járványhelyzetben nem egyszerű aktivitásra fogni a fiatalokat, hisz a korábbi sportolási lehetőségek korlátozottan állnak a rendelkezésükre. A megoldást már apró változtatásokkal is el lehet érni, de az egyik legfontosabb a szülői példamutatás.
A dietetikus tanácsa szerint, ha kell, egy picit többet kell mozogni, ha kell, picit el lehet venni a nassolnivalókat. A három főétkezésre érdemes koncentrálni: ilyenkor egyen jóllakásig a gyerek, viszont kerülje el a rágcsálást. A legtöbben ugyanis kihagyják az ebédet és a vacsorát, de közben rengeteget rágcsálnak.
A szakemberek sok esetben tapasztalják, hogy a gyermekek elhízása mögött pszichés tényezők is állnak. Egy környezetváltozás, egy stresszesebb időszak kihathat a fiatalok étkezési szokásaira. Fontos arra figyelni, hogy az étkezés ne legyen egy megküzdési mód. Ha probléma van, akkor azt megfelelően kell kezelni, de nem evéssel. Hazánkban a lakosság egyharmada túlsúlyos, ami világviszonylatban is magasnak számít. Az elhízottak súlygyarapodása legtöbbször már gyermekkorban elkezdődik, a súlyos szövődmények azonban csak később jelentkeznek. Éppen ezért a felnőttkori elhízás megelőzését gyermekkorban kell elkezdeni.