A gálán dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere köszöntötte a jubiláló táncegyüttest, aki polgármesteri elismerés keretében fejezte ki a város nagyrabecsülését a nagymúltú táncegyüttes előtt.
- 60 év, két emberöltő. Ez csak lelkesedésből nem megy, ehhez siker kell. A sikernek nem titka van hanem ára. Ennek az ára a munka, a tudás, és mindaz a szorgalom, amit hat évtizeden keresztül a Testvériség Táncegyüttes tagjai mindig beletettek abba, hogy ez a közösség éljen, és ellássa azt a feladatát, amiért létrejött. Ez pedig a soproni és a környékbeli települések kultúrájának megőrzése: a német-magyar kultúra keveredéséből fakadó sajátos hangulat megőrzése és átadása az utókornak. Ezt köszönjük meg nekik a mai este során. A nagyrabecsülését már korábban, több alkalommal kifejezte a város, és így teszünk ma is, egy polgármesteri elismerés keretében – hangsúlyozta a polgármester.
Ehhez hasonló nagyszabású gálaműsort öt évente szervez a táncegyüttes, és mindig tematikus előadással készülnek a rendezvényre. Idén a Sopron és a környékbeli települések gazdag német nemzetiségi mesterségtáncaiból válogattak.
- A Lesz majd itt a bordaloktól kezdve, a szőlőt, vincelléreket, bororgazdákat istenítő tánc, majd természetesen ahova a borokat teszik, kádártáncokat láthatnak. Fellépnek az utánpótlás-csoportjaink az ágfalvi Napsugár Óvodából, és a Váci Mihály Általános Iskolából, a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskolából, és természetesen fellépnek alapító tagjaink, aktív táncosaink, majd a molnárok mesterségének adunk tiszteletet, és a műsor második felében egy suszterlegény vándorlását kísérhetjük végig Mosonmagyaróvártól egészen Brennbergbányáig – részletezte a műsor programját Csoltói József művészeti vezető.
A soproni Testvériség Néptáncegyüttes 1963-ban alakult azzal a céllal, hogy Sopron és a környékbeli falvak német nemzetiségi „Hienz” kultúráját felgyűjtse és átörökítse az utókor számára. A csoport művészeti vezetője 25 évig Brieber István volt, az ö néptánc-koreográfiáit a mai napig műsorra tűzi a táncegyüttes, így állítva emléket „Pityu bácsi” életművének.