Az Egészségügyi Világszervezet 2009-ben indította el a “Ments életeket, moss kezet!” című kampányát. Azóta minden évben május 5-én szervezik meg a kézhigiénés világnapot, melynek fő célja, hogy felhívja a figyelmet a kézhigiéné és a fertőzések megelőzésének fontosságára.
Becslések szerint általánosságban a fertőzések 80 százaléka közvetlen érintkezés útján terjed. Néhány óra leforgása alatt akár 500-1000 baktérium is megtelepedhet a tenyerünkön és az ujjainkon, szennyezve azokat a felületeket is, amelyekhez hozzáérünk. Egyes baktériumok és vírusok akár húsz percig, mások akár órákig, hetekig képesek életben maradni és fertőzni. Piszkos kéz által a legkönnyebben légúti fertőzések, a hasmenéses megbetegedések és bizonyos típusú májgyulladások terjednek. A COVID-19 járvány során a megfelelő kézhigiéné fontossága még inkább felértékelődött a hétköznapokban is.
Az óvodapedagógus hallgatók részére összeállított előadáson Lévainé Fehér Szilvia, a kórház csoportvezető higiénikusa részletesen bemutatta azokat a módszereket, amelyekkel az óvodások részére is hatékonyan átadhatók a higiénés ismeretek. A programon részt vettek a Lewinszky Anna Gyakorló Óvoda Aranykapu Tagóvodájának óvodásai is, akik játékos formában ismerkedtek a helyes kézfertőtlenítési technikákkal.
Dr. Simon István Ágoston PhD., a Benedek Elek Pedagógiai Kar oktatási dékánhelyettese a program kapcsán elmondta: örömmel fogadták a Soproni Gyógyközpont kezdeményezését, hiszen pedagógiai programjukban is kiemelt helyen áll az egészségnevelés. Képzéseik során is az egészséges életmódot népszerűsítő szemlélet átadására törekszenek.
A Soproni Gyógyközpont oktató kórháza a Soproni Egyetemnek, intézményeink között partnerségi kapcsolat áll fenn. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a jövő generációját és az őket nevelőket is a helyes kézhigiénére oktassuk – tette hozzá Lévainé Fehér Szilvia csoportvezető higiénikus.