A tavaszi időszakban rendszeresen riasztják a szakembereket méhrajok befogásához. A jelenség oka, hogy a méhek túlszaporodnak, és egy-egy család kénytelen új otthont keresni. A napokban egy soproni társasházba hívták a szakembereket egy fában megtelepedett méhcsaládhoz. A befogást általában nehezíti, hogy a rovarok fészke nehezen látható.
- A legnagyobb problémát az okozta, hogy megtaláljuk a méhraj pontos fészkét , mert ha ez nem sikerül akkor a mentés sem valósulhat meg. Szerencsére jól látható volt a fészek így pontosan tudtuk, hogy a fa melyik részét kell ledarabolni. A befogást követően a méhek karanténba kerülnek, ahol az egészségi állapotukat is megvizsgáljuk. A karantént követően tavasszal helyezzük el a rovarokat a kaptárokba - tudtuk meg Horváth Antal, méhésztől.
A méhek fákban, redőnytokokban, szellőzőkben és kéményekben is megtelepedhetnek. A szakember kiemelte: a fészkek, a méhrajok eltávolításához mindenképpen szakemberek segítségét kell kérni.
-Alapvetően a méhcsalád természetes rajzása okozza a problémát. A rajzás időszakában a családok nagy része megpróbálja az új helyet megkeresni, és ezeket az üres lyukakat próbálják kitömni, ebbe építik bele a lépet, amit adott esetben egy egysszerű mozdulattal el lehet távolítani. Sopron város területén jelenleg négy méhcsaládról tudok akik jelen pillanatban is épületben vannak, őket nehezebb eltávolítani. A méhek a méztermelésen kívül a növények beporzásában is jelentős szerepet töltenek be - hangsúlyozta a soproni szakember.