A Szent János-napi borszentelés egyházi magyarázat szerint azt jelenti, hogy ha a hívő buzgó imával veszi magához a nedűt, akkor az megóvja a testi és a lelki bajoktól, az utazás alkalmával fenyegető veszedelmektől, az ördög kísértéseitől. A hagyomány szerint a megáldott nedűk olyan erővel bírnak, amivel beteg embereket és állatokat is meg lehet gyógyítani.
A János-napi borszentelés hagyománya ma is él az ország bortermelő vidékein. Ezt a hagyományt frissítették fel és ünneplik meg több éve már Sopronban is, a Szentlélek-templomban Horváth Imre prépost-városplébános, kerületi esperes celebrálásával az Európai Borlovagrend Hungária Konzulátus Soproni legációjának tagjai is.
A borszentelés hagyománya már régóta él szőlőtermesztő területeken, azoknál a családoknál, akik ezt a foglalkozást űzik. A bortermelő vidékeken a szőlősgazdák egy kis üveg bort visznek a templomba, majd a megszentelt borból a pincében minden hordóba öntenek egy keveset a jó termés reményében. A szentelt bort a népi gyógyászatban is alkalmazták, főként torokfájás és fülfájás esetén.
- mondta Werdnik Ernő, az Európai Borlovagrend Hungária Konzulátus Soproni legációjának második legátja.
A szakrális ceremónia után az Európai Borlovagrend Hungária Konzulátus Soproni legációjának tagjai jó hangulatú beszélgetésre hívták a szentmisén résztvevőket, akiket forralt borral és teával is kínáltak.