Minden ötödik nőt ért már élete során fizikai bántalmazás a partnere részéről. Ez jelenleg Magyarországon több, mint 760.000 nőt, és ennél valamivel kevesebb bántalmazó férfit érint. Jelenleg is több, mint 226.000 magyar nő él fizikailag is bántalmazó kapcsolatban.
Azonban a nők elleni erőszak nem csak fizikai bántalmazás formájában történhet meg. Minden olyan eset annak számít, amely során a partner, vagy családtag olyan magatartást gyakorol, amellyel a másik fél fölött hatalmat, tehát testi, lelki, anyagi vagy jogi dominanciát tud gyakorolni.
Gyakran a munkatársak, ismerősök, de még a családtagok sem veszik észre, ha egy hozzájuk közelálló ember családon belüli erőszak elszenvedője. Egy áldozat ebből a helyzetből nagyon nehezen tud kitörni, ennek több oka is van. A szenvedő fél szégyelli, hogy ilyen kapcsolatban él, önmagát hibáztatja a testi-lelki bántalmazásért.
Van segítség a kapcsolati erőszak ellen – jelentette ki a családokért felelős tárca nélküli miniszter. Novák Katalin elmondta, hogy a kormány 2010 óta következetesen küzd ellene, és mindent megtesz azért, hogy minél kevesebben essenek áldozatul, valamint hogy az áldozatok segítséget kapjanak.
Novák Katalin a Facebook-oldalán közzétett videóban kiemelte: az ellátórendszer a háromszorosára bővült az elmúlt években, és mindenki számára folyamatosan elérhető, a krízisközpontok működtetésére 2016 óta ötven százalékkal több állami támogatást biztosítanak, a titkos menedékházakra pedig dupla akkora forrás érhető el, mint korábban.
A témában szót emelt az igazságügyi miniszter is. - Idén a meglévő négy mellett decembertől két új áldozatsegítő központ kezdi meg működését: a szegedi és a kecskeméti - jelentette be Varga Judit szerdán, a Facebookon az ENSZ Nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából.
A miniszter közölte azt is, ha valaki a vírushelyzetben vagy más okok miatt nem tudja vagy nem akarja személyesen felkeresni a központot, hívja a hét minden napján a nap 24 órájában ingyenesen elérhető áldozatsegítő vonalat a 0680225225-ös telefonszámon, ahol a munkatársak készséggel nyújtanak segítséget. További információt a vansegitseg.hu honlapon lehet találni – fűzte hozzá.
Szerda Este című műsorunk vendége volt Babelláné Lukács Katalin, a Soproni Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója, akivel bővebben beszélgettünk a témáról. Adásunkat ma este a Híradó után tekinthetik meg, vagy visszanézhetik a SopronMédia Youtube csatornáján.