Ha az autó sebességmérője szerint 70-nel mennek, az egyik navigációs alkalmazás szerint csak 68-cal haladnak. Ilyen anomáliák adódhatnak a sebességmérő műszerek között, főként akkor, ha idősebb autónk van. Ez májustól azért lehet probléma, mert a rendőrség szigorúbban bünteti a gyorshajtókat – számolt be róla az M1 Híradója.
Szigorú büntetésre akkor kell számítani, ha a kocsit a rendőr állítja meg. A telepített vagy mozgó traffipaxoknál viszont továbbra is él az úgynevezett ráhagyásos gyakorlat. Vagyis száz kilométer per óráig plusz tizenöt, száz felett plusz húsz kilométer per óráig nem büntetnek.
Naponta átlagosan 1700 gyorshajtót fognak el itthon, és leginkább előzés közben készülnek a drága fényképek. Egy autóvezetés-oktató szerint ekkor is ügyelni kell a sebességhatár betartására.
„Gyorshajtás az előzéskor sem kap felmentést, tehát akkor sem lehet elmenekülni. Úgy kell kiválasztani a lehetőségeket, figyelembe kell venni azt, hogy megelőzendő jármű és közöttünk ki tudunk-e alakítani akkora sebességkülönbséget, hogy a gyorshajtás nélkül végre tudjuk hajtani az előzést” – fogalmazott Simonffy Gergely oktató.
A gyorshajtásért kiszabható pénzbírság alsó határa 30 ezer forint, de extrém esetben akár 300 ezer forintra is bírságolhatják a sofőrt.
Frissítés 2023.05.11 - A kismértékű sebességtúllépéseket szabálysértési eljárásban vizsgálják akkor is, ha nem állítják meg a sofőrt. Itt is megvan annak a lehetősége, hogy a szabálysértési hatóság az eljárás során azonosítsa a járművezetőt. Az intézkedések során azonban arra törekszik rendőrség, hogy a helyszínen tegyenek pontot az ügy végére.
kép: SopronMédai archív