Történelmi képösszeállítást tett közzé a fertődi Esterházy-kastély arról, amiként a fényűzés, a művészetek, kultúra, a hercegi pompa helyszínét a történelem viharai is megtépázták, és a ma látható, újabb fénykorába lépett, folyamatosan fejlődő, szépülő eszterházai örökséghelyszínről.
1. montázs:
A déli homlokzatot megörökítő archív felvétel 1895-1899 között készült. Cziráky Margit hercegné férjével, Esterházy IV. Miklóssal ekkor költözött be a Csipkerózsika-álmot alvó épületbe. A kastélyt, és annak parkját felújíttatták, megteremtve ezzel a „magyar Versailles” második fénykorát.
2. montázs:
A déli homlokzatot ábrázoló archív fotó készítésekor 1935-öt írtak. A második fénykort ugyan lezárta Cziráky Margit hercegné halála, azonban a fertődi Esterházy-kastély egészen 1945-ig lakott volt.
3. montázs:
A II. világháború után a kastély berendezését széthordták, falai között mezőgazdasági kutatóintézet működött, helyiségeit irodáknak, raktárnak, géptároló-színnek használták. Az archív felvétel 1947 és 1957 között készülhetett, amikor terménytárolásra használták a fertődi Esterházy-kastély dísztermét. Napjainkra a kastély középrészének díszterei – páratlan művészettörténeti értékek helyszíneiként – visszanyerték eredeti pompájukat, állandó és időszaki kiállítások, a Haydn-szellemiség leghitelesebb helyszínén rangos fellépőkkel zenei események sora várja az érdeklődőket, miközben a felújítás folytatódik.
4. montázs:
Az archív felvétel a díszudvar 1952-es állapotát mutatja – a másik pedig 2020-ban, az ünnepi díszkivilágításban örökíti meg a kastélyt. Az 1950-es évek második felére eltűntek a traktorok és a gabonás zsákok a kastély termeiből és elkezdődött az a munka, amelynek eredményeként – Joseph Haydn halálának 150. évfordulójára – 1959-ben múzeum nyílt az épületben.
A kastélyterek online is megtekinthetők az örökséghelyszín weboldalain: www.facebook.com/fertod.esterhazykastely és www.eszterhaza.hu, ahol online tárlatvezetés is várja az érdeklődőket.