Az elmúlt napok esőzései ellenére is mintegy fél méterrel alacsonyabb a Fertő tó vízszintje a sokéves átlagnál. - A tavak esetében megkülönböztetünk téli és nyári vízszintet, ezek közül értelemszerűen a téli a magasabb – tudtuk meg Pellinger Attilától, a Fertő-Hanság Nemzeti Park ügyvezetőjétől. - A Fertő tó vízszintje a téli átlagnál 35 centiméterrel alacsonyabb – fűzte hozzá. A szakértő szerint ez a nyári hőség heves párologtató hatásának is köszönhető. Ugyan nem volt kevesebb csapadék, mint az elmúlt esztendőkben, csak az eloszlása tért el a megszokottól. A komoly vízhiány a jelentős párolgási veszteség mellett az elmúlt hetek aszályos időjárásának köszönhetően alakult ki.
Ugyan a jelenlegi helyzet nagyrészt az aszálynak köszönhető, aggodalomra nincs ok – a Fertő tóra kimondottan jellemző, hogy ingadozik a vízszintje. - Tudjuk jól az írott történelemből, hogy a tavunk többször kiszáradt – mondta Pellinger Attila. Az osztályvezető rávilágított: minden állóvízre jellemző, hogy vízszintje az év során periodikusan változik. A nyári párolgás során csökken, a téli időszakban - amikor a párolgás jelentéktelen, viszont a csapadékmennyiség nagyobb–, a tó vízállása növekszik.
- Ezen felül a Fertő tóra kimondottan jellemző még a napi vízszintingadozás is, hiszen egy észak-déli tengelyű tóról van szó – osztotta meg velünk Pellinger Attila. Ez a szél a tó víztömegének jelentős részét képes áttolni az ausztriai részről a magyarra. A tólengés nevű jelenség által időlegesen akár egy métert is változhat a vízszint. A szakember szerint ez az ingadozás a tó élővilágára nincs rossz hatással – a helyi ökoszisztéma könnyen kezeli ezt.