Az ünnepséget Sopron MJV Polgármesteri Hivatala, a Soproni Városszépítő Egyesület és a TAEG Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. szervezte a kilátó lábánál, ahol szép számmal vettek részt az érdeklődők, hogy közösen ünnepeljék a 80 esztendős kilátót. Ács Tamás, a Soproni Petőfi Színház színművésze köszöntötte a megjelenteket, majd az ő moderálása mellett zajlott az megemlékezés.
Ünnepi köszöntőt mondott dr. Fodor Tamás polgármester, dr. Józan Tibor, a Városszépítő Egyesület elnöke és dr. Jámbor László, a TAEG Zrt. vezérigazgatója. Megemlékező gondolatokat mondott és a kilátó történelmét idézte fel az egybegyűlteknek Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője.
A Károly-magaslatot és a rajta emelt kilátót Romwalter Károly soproni nyomdászról nevezték el. Romwalter Károly az 1869-ben alapított Városszépítő Egyesület választmányi tagja volt és lelkes turista is. A 398 méter magas Váris-hegyen, saját költségén fából építtetett kilátót 1876-ban, amelyet az Egyesületnek adományozott. Az ő tiszteletére keresztelték át a Váris-hegyet Károly-magaslatnak.
Az első kilátó faszerkezete az időjárási ártalmak következtében az 1890-es évekre sajnálatos módon nagyon rossz állapotba került. Anyagi források hiányában - bár az elképzelés már megvolt - kőtoronyra nem volt pénz, így 1902-ben, egy új fatornyot emeltek a helyére, ami aztán több mint 30 éven át szolgálta a nagyközönséget és nagy népszerűségnek örvendett.
Az 1930-as években a Városszépítő Egyesület elnökének, Heimler Károlynak köszönhetően sikerült anyagi forrást előteremteni egy kőkilátó építéséhez. Ezt úgy érte el, hogy a városi kölcsön mellett sorsjátékot alapított és a műkedvelő színielőadásokból befolyt összegeket fordította az új torony építésére. Ennek köszönhetően készülhetett el 1936-ban Winkler Oszkár építész tervei alapján a ma is álló 23 m magas kilátótorony, ami az egyik kimaradhatatlan úticélja a turistáknak és gyakori kirándulóhelye a soproniaknak is.
A legfelső szintről szép kilátás nyílik a leghűségesebb városra és Soproni-hegységre. Tiszta időben a Fertőn túl Pozsony, keletre a Ság, nyugati irányban pedig a Schneeberg is látható, melyek szintén pazar látványt nyújtanak. A kilátóban állandó kiállítások is megtekinthetőek, így a természet csodás látványa mellett, betekintést nyerhetünk Kitaibel Pál, Gombocz Endre, Kárpáti Zoltán, Csapody Vera, Roth Gyula és Winkler Oszkár munkásságába is.
A megemlékezést követően Iváncsics Zoltán jóvoltából borkóstolásra is lehetőség volt, ahol a borász megvendégelte a megemlékezőket.