A tárlat anyaga 33 tablón mutatja be a gróf Széchenyi István ifjúkori tanulmányi-, diplomáciai- majd alkotó-korának nemzetébresztő tevékenységét és utazásait- jelölt és még jelöletlen emlékeken, emlékhelyeken keresztül – mondta el a tablók anyagát összeállító, Magyar Emlékekért a Világban Egyesület (MEVE) elnöke, dr. Messik Miklós.
A dokumentum-anyagot az elmúlt években számos közintézményben, iskolában, könyvtárban, esemény alkalmával bemutatták Magyarországon, és külföldön is, – többek között - Bécsben a Collegium Hungaricumban, Lyon-ban az AFHRA-ban, Párizsban a Institute Hongrois-ban.
A kiállítása anyag segítségével az érdeklődő 16 (mai) európai ország területén járhatja be az emlékhelyeket.
A nemzeti emlékhelyként számon tartott Széchényi-örökség küldetése Széchenyi életművét az előttünk álló időkben a jövő nemzedéke számára tettrekészségben átörökíteni, példamutatásban felmutatni – mondta el Egresitsné Firtl Katalin, az örökséghelyszínt fenntartó Eszterháza Központ ügyvezetője.
Hozzátette: célunk, egyben hazafias, becsületbeli, hitbeli és a nemzetépítést szolgáló kötelességünk a Széchenyi-örökséget nemzeti zarándokhellyé tenni.
Széchenyi ma is korszerű államférfi, erkölcsi tartásában, személyes hitében és közéleti felelősségvállalásában egyaránt követendő példakép, amit az idei évforduló kapcsán rendezendő kiállítás is megerősít – fogalmazott az ügyvezető.
Széchenyi-emlékek nyomában Európában dokumentumkiállítás a nagycenki Széchenyi-kastély nyitvatartási idejében látogatható szeptember 21-től október 20-ig.