Az elmúlt napokban megjelentek olyan hírek, hogy egyes vállatok, mint például az Auchan Magyarország munkatársai számára soron kívül biztosítottak vakcinát. Ez a hír hamis – mondta Kiss Róbert rendőr alezredes, az ORFK szóvivője.
Müller Cecília országos tiszti főorvos elmondta, hogy hazánk a járvány harmadik hullámának meredeken felszálló ágában van. A brit vírusmutáns nagyon gyorsan terjed, jelentősen nő az aktív fertőzöttek és a kórházi betegek száma, ezért a kormány mától újabb egy héttel meghosszabbította a jelenlegi korlátozásokat.
Folyamatosan zajlik az oltás, már 1 589 601 fő a beoltottak száma, ebből 479 389 fő már a második oltását is megkapta. 9 046 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 580 642 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma – ismertette a tiszti főorvos. „Mindent elkövetünk, hogy kellő mennyiségű, biztonságos és hatékony vakcina legyen az országban” - hangsúlyozta Müller Cecília.
Müller Cecília hozzátette: a magyar politikusok és szakemberek mindent elkövetnek, hogy kellő mennyiségű, biztonságos és hatékony vakcina legyen az országban. A lakosságot pedig ismét arra kérte, hogy minél többen regisztráljanak az oltásra, és fogadják el a számukra felajánlott vakcinát. Elmondta, hogy az ország lakosságának eddig már a 16 százaléka megkapta az első oltását. Ez a szám azért ilyen magas, mert Magyarországon a keleti és a nyugati fejlesztésű vakcinákkal is oltanak.
A nyugati vakcinák vásárlására Magyarország nem tud szerződést kötni, mert ezt a jogot a többi uniós állammal átengedték az uniónak. Magyarország csak a keleti gyártókkal tárgyal és köt szerződéseket vakcinaszállítmányokról - mondta a tiszti főorvos. Vasárnap este újabb 250 ezer adag Szputnyik V vakcina érkezett hazánkba. A szabályoknak megfelelően a vakcinákat a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szakemberei megvizsgálják, és majd ezután kezdenek a vakcinákkal oltani – ismertette a szakember.
Müller Cecília elmondta, a közeljövőben a kínai CanSino és a CoviShield, az AstraZeneca/Oxford Indiában gyártott vektorvakcinája is elérhető lesz Magyarországon.
Müller Cecília felhívta a 65 év fölötti, idős magyar állampolgárok figyelmét, hogy akik eddig még nem regisztráltak az oltásra, őket egy újabb levélben fel fogja keresni, tisztelettel arra kérve őket, hogy mielőbb regisztráljanak, hogy minél hamarabb meg is kapják a vakcinát, és védetté váljanak a vírussal szemben. Ajánlja a Favipiravir-kezelést az országos tiszti főorvos.
Elmondta, hogy a múlt hétvégén több mint ezren kerültek kórházba. Jelenleg 11 276 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1 340-en vannak lélegeztetőgépen.
Az oltási program ütemezetten zajlik, és Magyarország továbbra is második az uniós átoltottsági ranglistán. A magyar lakosság átoltottsága elérte a 16 százalékot, szemben a mindössze kilenc százalékos uniós átlaggal – mondta a tiszti főorvos.
Müller Cecília arra kérte a háziorvosokat, hogy amikor enyhe vagy középsúlyos koronavírus-betegekkel találkoznak, írják fel számukra a Favipiravir nevű gyógykészítményt, és ellenőrizzék a betegek kezelését. Erre azért is van szükség, hogy megelőzzék a betegek állapotának súlyosbodását – mondta. A Favipiravir-kezelést már nem kell kórházi körülmények között ellenőrizni, a készítményt a háziorvos is felírhatja betegének – hangsúlyozta.
„Magyarország fel van készülve a koronavírus-betegek ellátásra, van elég szabad kórházi ágy, elég szabad lélegeztetőgép, és minden más orvosszakmai készítmény"– jelentette ki.
Azonban az egészségügyi dolgozók emberfeletti munkát végeznek, ezért egyre fáradtabbak. Rendkívül fontos, hogy mindenki megtegyen minden tőle telhetőt annak érdekében, hogy tehermentesítse a kórházi dolgozókat. Elmondta továbbá, hogy az elmúlt napokban elvégzett szennyvízvizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a vírus örökítőanyagának mennyisége országszerte stagnál.
A várandós nők sincsenek biztonságban a vírustól. Több kismama jelenleg súlyos állapotban van a vírusfertőzés miatt, ők kórházi ellátásra szorulnak – válaszolta újságírói kérdésre a tiszti főorvos.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a világban számos kísérlet zajlik a várandós nőknek adható vakcinával kapcsolatban, és egyes vakcinák már a klinikai tesztelés harmadik fázisában vannak. Magyarországon is több orvosszakmai bizottság vizsgálja a kérdést, illetve az eddig megjelent szakmai tanulmányokat – zárta a tájékoztatót Müller Cecília.
Borítókép; MTI