– tanácsolta dr. Bodnár Judit, a Soproni Gyógyközpont infektológus főorvosa.
Nagyon fontos, hogy egyénre szabott oltási terv készüljön az utazás előtt. Figyelembe kell venni, hogy az illető meddig marad, és milyen környezetben tervezi a tartózkodását, hiszen ettől függően más-más veszélyforrások jelentkezhetnek. A nemzetközi oltóközpontok online vagy telefonon is elérhetők – tette hozzá a szakember.
Szintén kiemelhető a malária profilaxis is. Javasolt utánanézni, hogy mely térségekben számolhatunk a betegséggel. A malária elleni gyógyszert utazás előtt, alatt és után is célszerű szedni, amivel megelőzhetjük a súlyos megbetegedéseket. Ugyancsak gondolnunk kell a szúnyogriasztásra is, hiszen ezek a rovarok különböző fertőzéseket (pl. Zika-vírus, Chikungunya-láz, Dengue-láz) vihetnek át az emberre – hívta fel a figyelmet dr. Bodnár Judit.
Az adott térségben tapasztalt életmódbeli különbségek is előidézhetnek egészségügyi problémákat. Oda kell figyelni az étel- és italfogyasztásra, lehetőség szerint palackozott ásványvizet és alaposan hőkezelt élelmiszereket válasszunk.
Az útipatikába mindig kerüljön valamilyen láz- és fájdalomcsillapító készítmény, megfázás elleni szer, orrcsepp vagy orrspray, köhögéscsillapító, görcsoldó, torokfájás, illetve hányás-hasmenés elleni gyógyszer, hámosító és sebkezelő szer, kötszer és ragtapasz is.
A rendszeresen szedett gyógyszerekből a napokra kiszámolt, szükséges mennyiségnél mintegy harmadával többet vigyünk magunkkal, és a kézipoggyászba is helyezzünk pár napra elegendő adagot! Ha valamilyen oknál fogva nem sikerül időben hazautazni, fontos, hogy rendelkezésre álljon elegendő mennyiségű tartalék.
Képek forrása: Pixabay (illusztráció)