| 2024. július. 18. | 2 perc olvasás

Készüljünk tudatosan a nyaralásra!

Az utazási kedv növekedésével ismét egyre többen választanak egzotikus célpontokat, hogy megismerkedjenek más kultúrákkal, és szabadidejüket valamilyen különleges élménnyel töltsék. A nyaralásra érdemes tudatosan készülni, hiszen a gondosan összeállított útipatikával és a céltérségben ajánlott védőoltások felvételével elkerülhetjük a nem várt megbetegedéseket.

Távoli, egzotikus célpontok felkeresése előtt célszerű hónapokkal korábban tájékozódni, hogy milyen időjárási és környezeti viszonyoknak leszünk kitéve. Érdemes az utazási medicinában járatos szakembert is felkeresni, aki tájékoztatást tud nyújtani az adott térségben kötelező és ajánlott védőoltások köréről

tanácsolta dr. Bodnár Judit, a Soproni Gyógyközpont infektológus főorvosa.

Nagyon fontos, hogy egyénre szabott oltási terv készüljön az utazás előtt. Figyelembe kell venni, hogy az illető meddig marad, és milyen környezetben tervezi a tartózkodását, hiszen ettől függően más-más veszélyforrások jelentkezhetnek. A nemzetközi oltóközpontok online vagy telefonon is elérhetők – tette hozzá a szakember.

Az oltások körére kitérve elmondta: ezek lehetnek az adott céltérségben kötelezően előírtak (pl. sárgaláz elleni vakcina), vagy kifejezetten ajánlottak (pl. a hepatitisz B, vagyis a vérrel terjedő májgyulladás kórokozója elleni oltás, vagy a hepatitisz A vakcina). Sok esetben több oltásból álló oltássorozat biztosítja a védettséget, így ezekről hónapokkal az utazás megkezdése előtt gondoskodni kell.

Szintén kiemelhető a malária profilaxis is. Javasolt utánanézni, hogy mely térségekben számolhatunk a betegséggel. A malária elleni gyógyszert utazás előtt, alatt és után is célszerű szedni, amivel megelőzhetjük a súlyos megbetegedéseket. Ugyancsak gondolnunk kell a szúnyogriasztásra is, hiszen ezek a rovarok különböző fertőzéseket (pl. Zika-vírus, Chikungunya-láz, Dengue-láz) vihetnek át az emberre – hívta fel a figyelmet dr. Bodnár Judit.

Az adott térségben tapasztalt életmódbeli különbségek is előidézhetnek egészségügyi problémákat. Oda kell figyelni az étel- és italfogyasztásra, lehetőség szerint palackozott ásványvizet és alaposan hőkezelt élelmiszereket válasszunk.

Az útipatikába mindig kerüljön valamilyen láz- és fájdalomcsillapító készítmény, megfázás elleni szer, orrcsepp vagy orrspray, köhögéscsillapító, görcsoldó, torokfájás, illetve hányás-hasmenés elleni gyógyszer, hámosító és sebkezelő szer, kötszer és ragtapasz is.

A rendszeresen szedett gyógyszerekből a napokra kiszámolt, szükséges mennyiségnél mintegy harmadával többet vigyünk magunkkal, és a kézipoggyászba is helyezzünk pár napra elegendő adagot! Ha valamilyen oknál fogva nem sikerül időben hazautazni, fontos, hogy rendelkezésre álljon elegendő mennyiségű tartalék.

Amennyiben egzotikus utazásról hazatérve bizonytalan eredetű tüneteink vannak, lázas állapot jelentkezik (akár 1 éven belül is), akkor tájékoztassuk kezelőorvosunkat arról, hogy mely térségben jártunk korábban!

 

 

Képek forrása: Pixabay (illusztráció) 

Címkék: nyaralás

Legnépszerűbb cikkek