| 2023. október. 5. | 2 perc olvasás

IV. Mőcsényi Mihály Kertművészeti és Kerttörténeti Konferencia

A fertődi Esterházy-kastélyban szervezték a IV. Mőcsényi Mihály Kertművészeti és Kerttörténeti Konferenciát. A háromnapos rendezvény központi témája ezúttal a kertművészet és a víz kapcsolata.

„Kertörökség és a víz elem” - Ezt a témát járja körül a IV. Mőcsényi Mihály Kertművészeti és Kerttörténeti Konferencia. A konferenciának negyedik alkalommal a fertődi Esterházy-kastély, a barokk táj- és kertépítészet egyedülállóan emblematikus és hiteles helyszíne ad otthont.

A konferencián a tájépítészet, az örökségvédelem, a környezetvédelmi fenntarthatóság és kulturális turizmus szakértőit szólították meg, a tudományos áttekintésen túl betekintést nyújtva a kertörökség számára is hasznos aktuális trendekbe.

fotó: Hidegh András

Dr. Herczeg Ágnes a Magyar Kertörökség Alapítvány elnöke elmondta:

Nemzetközi tekintélyű professzorokat, tájépítészeket, kerttörténészeket és hazai kollégákat hívtunk meg erre a konferenciára, hogy megbeszéljük, megvitassuk, hogy ma, a vízhiányos időszakban mit tudunk tenni történeti kertjeink további éltetésében. Megvitattuk: a víz az ember számára az élet és a filozófiai gondolatok kérdését vetíti elénk.
fotó: Hidegh András

Előző években egyre inkább teret nyert, de az idei évtől és leginkább a következő évben szeretnénk nagyon sok olyan programot szervezni, ami kicsiknek és nagyoknak is újabb élményeket és kötődést tud hozni a kastélyhoz. A kert mellett szökőkút és egyéb víz köré épülő funkció van, ami a következő időszak feladata lesz majd, hogy újra működésbe hozzunk és további tereket alakítsunk ki annak érdekében, hogy vissza tudjuk állítani azt az örökséget, amit "Fényes" Miklós ránk hagyott - mondta Oláh Zsanett, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont ügyvezető igazgatója.

fotó: Hidegh András

A megnyitón Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára köszöntötte a résztvevőket:

Magyarország kormánya arra az elhatározásra jutott,hogy ennek az összességét fogjuk vizsgálni és kezelni, így nemcsak az épületállományainkra fogunk jobban odafigyelni és minőségére koncentrálni, hanem az azt körülvevő környezetre és a zöldterületekre is. Mindent elkövetünk most a törvényekkel és új szabályozásokkal, hogy ezt előbbre hozzuk. 

Magyarországon jelenleg közel kétezer olyan kert van, amelyeket történeti szempontból – természeti, műemléki, kertépítészeti értékeik alapján - jelentősnek ítélnek a szakemberek.

 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek