A legtöbb tüzet a gyertyák és mécsesek okozzák. Különösen figyelni kell arra, hogy a kiszáradt adventi koszorú nagyon könnyen lángra kap, ezért a gyertyát ne a terítőre, hanem mindig egy tűzálló alátétre helyezzük, és az égő gyertyákat soha ne hadjuk felügyelet nélkül. A karácsonyi menü elkészítése is számtalan veszélyt jelenthet.
"A karácsonyi készülődés elengedhetetlen része a sütés - főzés. Számos alkalommal találkozunk olyan esettel, amikor egy tűzhelyen vagy sütőben felejtett étel miatt keletkezik tűz. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk ezeknek az eseteknek a megelőzésére, és lehetőleg a konyhánkba is helyezzünk el füstérzékelő rendszert" - hansúlyozta Molnár Sándor a Soproni Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője.
A kiszáradt karácsonyfára soha ne tegyünk gyertyát vagy csillagszórót, mert a kiszáradt fenyő könnyen meggyulladhat. A karácsonyfát érdemes úgy elhelyezni, hogy legalább másfél méterre legyen a fűtőtesttől, kandallótól.
"Fontos, hogy a fényfüzéreket megbízható helyről vásároljuk meg. A rossz minőségű fényfüzér elektromos zárlatot okozhat. Ha a vezeték vagy a hosszabbító megtört, eldeformálódott, megolvadt, nem szabad többet használni. Éjszakára, vagy a távollétünk idejére mindig ki kell húzni a konnektorból" - tudtuk meg Molnár Sándortól a Soproni Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetőjétől.
A szakemberek szerint szinte egész évben figyeljünk a gázüzemű készülékek rendszeres karbantartására, valamint gyakori szellőztetéssel, és szén-monoxid-érzékelő beszerzésével megelőzhetjük a balesetek kialakulását. A tűzesetek elkerülése érdekében ajánlott füstérzékelő készüléket is beszerezni otthonunkba.
Borítókép; Sopron Média archív