A korábbi évekhez hasonlóan idén is nyitótánccal indult a bál, mely a francia négyes volt, amit a pazar vacsora követett. Háromféle, a Császári, a Királyi és a Gluténmentes – vegán menüsor finomságait kóstolhatták meg a bálozók. Már az ételeken is jól látszott a jelen és a múlt találkozása ezen az estén, ugyan ez köszönt vissza a zenei felhozatalban is. A nyitó és bemutató táncok alatt korhű zenei aláfestés volt, az este további részében a Galaxy zenekar szórakoztatta a közönséget hajnalig. Mindkét esetben kiválóan megfért egymás mellett a két korszak.
Varázslatos volt a hangulat, kicsit mindenki valaki más bőrébe bújhatott egy éjszakára. A
nagy részletességgel kidolgozott korhű ruhák, az akkori divatnak megfelelő frizurák és cipők
szemet gyönyörködtető látványt nyújtottak. Az emberek is örömmel helyezkedtek bele a
szerepeikbe, a század eleji szokásoknak megfelelően köszöntötték egymást.
„A soproni Huszár-bál minden évben figyelemre méltó esemény. A hagyományőrzők munkássága hidat képez a katonák és a civilek között. Elképesztő dolog, amikor az ember részt vesz egy ilyen eseményen, és megérinti őt ennek a közösségnek az összetartó ereje, lelkesedése. Belekóstolhatunk a mai estén, hogy milyen volt a kor hangulata, hogyan szórakoztak a Monarchia idején az emberek” – mondta Szűcs Lóránd dandártábornok, HM Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztályának főosztályvezetője, aki szintén jelen volt a bálon.
"Hagyományt teremtettünk azzal, hogy hagyományt őrzünk" – mondta Grubits Róbert, a Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület elnöke. Mint kifejtette, idén már kilencedik alkalommal rendezik meg a bált, és évről évre hatalmas rá az érdeklődés. Számos fiatal is részt vesz a felkészülésben és magán az estélyen is, így egy kicsit könnyedebb formában adhatják át a tudást, mint egy menetelés vagy lovas figurázás során. "A hagyományőrzés öröklődik a családokban, fontos a minta, de van, aki saját érdeklődése által szeret bele ebbe a világba. A történelem szeretetére nevel a hagyományőrzés és a nemzeti identitás tudatot erősíti" – hangsúlyozta Grubits Róbert.
A Soproni Huszár Hagyományőrző Egyesület a 9. Nádasdy huszárezred hagyományainak ápolója. Az ezred 30 évet töltött Sopronban, jelenlétével nagy hatást gyakorolt a város életére. Az Osztrák-Magyar Monarchia idejében a legnépszerűbb események egyike a tiszti bál volt, amit Ausztria magas rangú katonái is szívesen látogattak minden évben.