| 8 perc olvasás

Hűség napja: átadták a városi kitüntetéseket

Hagyományosan, a hűség napi ünnepségsorozathoz kapcsolódóan adták át Sopron legrangosabb elismeréseit vasárnap. Az idei évben a díszpolgári címet dr. Várszegi Imre Asztrik emeritus főapátnak, a Pro Urbe-díjat dr. Gáspárdy Tibor Zoltán festőművésznek, a Civitas Fidelissima-díjat dr. Dominkovits Péternek, a Győr-Moson-Sopron Megyei Levéltár Soproni Levéltárának igazgatójának, valamint a Bánfalváért Baráti Körnek, a 2024-ben alapított Soproni Lokálpatrióta díjat pedig Vig József Attilának, a Soproni Polgárőr Egyesület alapító tagjának adományozta a soproni képviselőtestület.

A város kitüntetettjei ünnepélyes keretek között vehették át elismeréseiket a Liszt Ferenc Kulturális Központban megrendezett ünnepségen. A kitüntetések átadását megelőzően dr. Farkas Ciprián szólt az egybegyűltekhez. Sopron polgármestere hangsúlyozta: városunk neve az 1921-es népszavazás révén elválaszthatatlanul összeforrott a hűséggel, a haza iránt érzett szeretettel.

Fotó: Rombai Péter 

"A zivataros XX. század emberpróbáló korszak volt az egész magyarság számára. Rajtunk, magyarokon kívül talán egy nép vagy nemzet sem lett volna képes felállni a Trianon okozta sokkhatásból. Az ország területeinek kétharmadát elveszítette, polgárainak több mint fele idegen állam fennhatósága alá került. Bányák, erdőterületek, egyetemek, kulturális értékek garmadája, azaz több mint 1000 év munkája, küzdelme, verejtéke veszett oda egyik napról a másikra. De volt egy város, ami újra reményt adott a hazának. Egy város, amiért érdemes volt küzdeni, egy város, amiért a nyitott kapukra találó selmecbányai egyetemisták is készek voltak akár az életüket is feláldozni. Ez a város a mi közös otthonunk, Sopron. A múlt öröksége és a hűség diadala pedig ma is kötelez bennünket."

Nemcsak évről évre összegyűlünk és megemlékezünk, hanem nap mint nap továbbadjuk és tovább gazdagítjuk őseink örökségét, amely mindannyiunkat e város büszke polgáraivá tesz. 

A polgármester beszédében kiemelte: számunkra a haza és a város iránt érzett szeretet legfőbb mércéje ugyanis az, hogy képesek-e vagyunk munkával, szorgalommal, tudással és felelőséggel hozzájárulni otthonunk és közösségünk építéséhez.  

Fotó: Rombai Péter 
Az elmúlt években nagy dolgokat tudtunk együtt véghez vinni. Épp a minap adtuk át Orbán Viktor miniszterelnök úrral közösen a Bécsi-dombi alagutat, mellyel teljessé vált az M85-ös gyorsforgalmi út soproni szakasza, ami egészen az országhatárig vezet. A Lőverekben új, világszínvonalú uszodát építettünk. Az Árpád utcában új parkolóház épült, átadtuk a Múzeumnegyedet, a vásárcsarnokot, megújult a Lenck-villa és városunk ősi temploma a Szent Mihály-dombon. Bölcsődék, óvodák és iskolák újultak meg. Az elmúlt 100 év legfontosabb fejlesztései valósultak meg alig néhány év alatt. A munka pedig folytatódik, mert sok még a tennivaló.
Fotó: Rombai Péter 

"Ma olyan időket élünk, hogy minden segítő kézre szükség van. Szükség van minden egyes polgárra, aki úgy érzi, hogy a jövő nem az egyszemélyes kivagyiságban, hanem a közösség erejében rejlik. Szükség van mindenkire, aki úgy érzi, hogy nemcsak magunkért, hanem a családunkért, a városunkért és a hazánkért is felelősséggel tartozunk. Mert ez az ország számunkra a szülőföld, amely életet adott, amely örök kapcsolatot teremtett köztünk és a világ között" - tette hozzá dr. Farkas Ciprián. 

Meggyőződésem, hogy ma olyan nagyszerű emberek foglalnak itt helyet, akik a Civitas Fidelissima szellemében élnek, dolgoznak és alkotnak. Olyanok, akik példát mutatnak a mindennapokban, akik hozzájárulnak ahhoz, hogy Sopron továbbra is egy olyan város maradjon, ahol erős és összetartó közösség működik, ahol jó élni, jó családot alapítani és gyermeket nevelni. A mai hűség napi ünnepségen szeretnék köszönetet mondani mindannyiuknak azért a szolgálatért, amelyet az elmúlt években, évtizedekben tettek és tesznek mind a mai napig a leghűségesebb városért.

  -  zárta a polgármester. 

Fotó: Rombai Péter 

A díjakat dr. Farkas Ciprián polgármester, dr. Simon István alpolgármester, dr. Csiszár Szabolcs alpolgármester, illetve dr. Barcza Attila Sopron és térsége országgyűlési képviselője adta át.

Fotó: Rombai Péter 

2024-ben Sopron Díszpolgára dr. Várszegi Imre Asztrik, emeritus főapát, címzetes püspök.

Várszegi Imre Asztrik 1946-ban Sopronban született, egy polgári család gyermekeként. A soproni szellemiség mindvégig meghatározó szerepet játszott életében. A középiskolát a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban végezte, ahol szellemi és erkölcsi alapjait fektette le későbbi kiemelkedő szolgálatához. 1964-ben csatlakozott a Pannonhalmi Szent Benedek-rendhez, és innen indult el az a rendkívüli pálya, amely mind a hit szolgálatában, mind a tudomány és a történelem iránti elkötelezettségében példamutató. Itt vette fel az Asztrik szerzetesi nevet, és itt tanult teológiát a Főapátság Szent Gellért Hittudományi Főiskoláján. 1970-ben Pannonhalmán szentelték diakónussá, 1971-ben pedig pappá.
Pannonhalmán nemcsak tanárként és novíciusmesterként szolgált, hanem történelmi jelentőségű szerepet vállalt főapátként is. 1991 és 2018 között a pannonhalmi főapát tisztségét töltötte be, ahol folyamatosan azon munkálkodott, hogy a bencés közösség szellemisége és értékei fennmaradjanak, illetve megújuljanak a modern kor kihívásai között. Emellett szent II. János Pál pápa kinevezte címzetes püspöknek, és esztergomi segédpüspökként is szolgált.
Püspöki jelmondatában – „Erősségem az Isten” – mély hitvallását és életének iránymutatóját fogalmazta meg. Közösségi munkássága számos más területen is megmutatkozott. Ő volt a Magyarországi Keresztény-Zsidó Tanács elnöke, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia médiaügyekért felelős püspöke, valamint a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola tanára. Mindemellett számos díj és elismerés - köztük a Jedlik Ányos-díj, a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány fődíj, és az Osztrák Szövetségi Köztársaság Nagy Arany Érdemrendje - birtokosa.

Pro Urbe- Sopron- díjat adományoztak dr. Gáspárdy Tibor Zoltán festőművésznek. A kitüntetett 1992 óta a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Főiskolai Karának Vizuális Tanszékén tanít. 2021-től a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar Művészeti és Sporttudományi Intézetének igazgatója. 1986-tól kiállító művész. 1994-ben a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Festő tagozata tagjai sorába választotta. 2022-ben felvételt nyert a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének Festő tagozatába. Az 1989-es újjáalakulástól 2012-ig tagja a Soproni Képzőművészeti Társaságnak. Megalakulása óta tagja a hivatásos soproni képzőművészeket tömörítő Fidelissimart művészeti csoportnak. Számos egyéni kiállítása volt itthon és külföldön, illetve részt vett honi és külhoni kollektív tárlatokon az említett művészi szervezetek, csoportok rendezésében.

Fotó: Rombai Péter 

Civitas Fidelissima-díjat adományozott a város dr. Dominkovits Péternek, aki előbb főlevéltárosként, majd a Győr-Moson-Sopron Megyei Levéltár Soproni Levéltárának igazgatójaként sokat tett a város múltjának dokumentálásáért, a korábban alig, vagy csak részben kutatott várostörténeti események feldolgozásáért és megismertetéséért.

Fotó: Rombai Péter 

Civitas Fidelissima díjat kapott a Bánfalváért Baráti Kör. A tagok már az első években látványos eredményeket értek el. Kialakították, parkosították a Hajnal teret, fókuszában 2000-ben kettőskeresztet állítottak. Emléktáblát avattak a templomot és iskolát építő hajdani evangélikusok előtti tisztelgésül. Templomaik diszkivilágításával jelezték keresztény elköteleződésüket. Sikerrel vonták be az óvoda, iskola közösségét rendezvényeikbe, amelyeket a bánfalvi táj, a történelmi múlt, és Bánfalva épített öröksége motivált. Rengeteg programot szerveznek, köztük a Határjárást, a Templomos Napokat, a Hősi temető béli megemlékezéseket. A díjat Igrecz Katalin, az egyesület elnöke vette át.

Fotó: Rombai Péter 

Sopron Megyei Jogú Város közgyűlése az idei évben új díjat alapított. A Soproni Lokálpatrióta díj a Sopron városához erősen kötődő, a soproniságát büszkén vállaló, Sopron hagyományait nagy gonddal ápoló, tevékenységével a város jó hírnevét öregbítő, a város fejlődését előmozdító természetes személy vagy közösség részére adományozható. A Soproni Lokálpatrióta díj első kitüntetettje: Vig József Attila.

Fotó: Rombai Péter  

Vig József Attila közel ötven éve tevékenykedik Sopron város közéletének fejlesztése érdekében, gazdag életművével a város mindenkori érdekeit tisztelettel szolgálta. A régi értékek megőrzését, az újabbak teremtését is igyekszik előmozdítani, a helyi sajátosságainkat a globális értékek fölé helyezi. A Soproni Polgárőr Egyesület alapító tagja, 25 évig elnöke volt. A Soproni Helyi Érdekegyeztető Tanács civil oldalának állandó delegáltjaként javaslataival, észrevételeivel támogatja a város vezetésének munkáját a civil szektor érdekeinek védelme mentén, így nagyban elősegíti város önszerveződő, nonprofit szektorának tartós közérdekű és közhasznú tevékenységeinek ellátását.

A Sopron Ifjú Tehetsége-díjat idén Dely Bianka Virág kapta. A Sopron Szolgálatáért díjban Preiner Zsuzsanna, a Soproni Katasztrófavédelmi Kirendeltség humán- és gazdasági előadója részesült. Az ifj. Flandorffer Ignác-díj idei kitüntetettje: Boda János, aki több évtizedes vasúti árufuvarozási tapasztalatával a GYSEV CARGO meghatározó alakjává vált. Sopron Megyei Jogú Város Közgyűlése Wälder József-díjat adományozott Freiler László részére. Freiler László érdemei elévülhetetlenek abban, hogy Sopron városának közlekedési infrastruktúrája az elmúlt években úgy fejlődhetett, hogy a megváltozott közlekedési helyzetet megfelelően kezelhesse és a jövő nemzedékei számára is élhető városként adhassa tovább. A Sopron Sportjáért-díjat Csiszár Ákos, az SC Sopron elnöke kapta, akinek egész életét a sport, ezen belül is a labdarúgás szeretete és szülővárosa iránti ragaszkodás határozza meg.

Fotó: Rombai Péter  

Sopron Megyei Jogú Város Közgyűlése Sopron Kiváló Pedagógusa díjat adományozott Nagy Zsoltnak, a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatóhelyettese részére, valamint Viasz-Kádi Tibornak, a Kisalföldi ASZC Roth Gyula Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanműhely és fűrészüzem vezetőjének. Sopron Kulturájáért díjat kapott Horváth Csaba Jenő, a Széchenyi István Városi Könyvtár igazgatója.  Humanitás díjat adományoztak Kocsis Zsuzsanna, a soproni Egyesített Bölcsődék vezetője részére.

Fotó: Rombai Péter  

Dr. Király Jenő-díj kitüntetettje dr. Pálvölgyi Nóra, a Soproni Gyógyközpont Kardiológiai – Belgyógyászati Osztályának főorvosa, a Nemzeti Dialízis Központ soproni dialízisközpontjának vezetője.

Sopronért Emlékérmet kapott: dr. Szalay Katalin, a Soproni Gyógyközpont I-es számú Kardiológiai Rehabilitációs Osztályának osztályvezető főorvosa; 

Fotó: Rombai Péter  

Gyurátz Edit Éva úszóedző, az Úszó Nemzet Program városi koordinátora; Heinrichs Eszter, a Sopronbánfalvi Evangélikus Gyülekezet lelkésze; Horváth János, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége soproni csoportjának alapítója, korábbi elnöke; Iváncsics Zoltán borász, az Iváncsics Pincészet alapítója; Lugosi Ferenc Csaba, a Sopron Városi Szabadidősport Szövetség vezetőségi tagja, Papp Attila színművész, a Soproni Petőfi Színház társulatának korábbi, a budapesti Újszínház társulatának jelenlegi tagja; Polyák József, a Roth Gyula Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium oktatója, a Soproni Egyetem karateszakosztályának alapítója; Pozsgainé Bódvai Ildikó újságíró, a Kisalföld szerkesztőségvezetője; 

Fotó: Rombai Péter  

Seres Éva, a Darazsak Sportakadémia kadett csapatának vezetőedzője, valamint Schlőglné Balogh Eleonóra, a soproni Egyesített Bölcsődék nyugalmazott intézményvezető-helyettese.

Az eseményt követő pohárköszöntőn Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, dr. Molnár Ágnes országgyűlési képviselő, valamint a soproni képviselő-testület tagjai is részt vettek.

A díjátadón fellépett a soproni szimfonikusok kamaraegyüttese. Közreműködött: Harka-Szarvas Anna, Miklósi Fruzsina és Árvayné Nezvald Anett.

Fotó: Rombai Péter 

Az ünnepség a Hűségzászlónál megrendezett városi ünnepséggel folytatódott.

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek