| 2024. október. 14. | 1 perc olvasás

Hogyan védekezhetünk a tűzifacsalások ellen a tél közeledtével?

Ahogy a hűvösebb hónapok beköszöntenek, sokan keresnek tűzifát otthonuk fűtéséhez. Ez a megnövekedett kereslet sajnos kiváló terep a csalóknak, akik különféle trükkökkel próbálják becsapni a gyanútlan vásárlókat. Lapos Tamás, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) faanyag-kereskedelmi láncának felügyeleti, hatósági és nyilvántartási osztályvezetője részletesen ismertette a leggyakoribb csalási módszereket, és tanácsokat adott, hogyan védekezhetünk ellenük.

A tűzifa beszerzése sokaknak alapvető feladat a téli időszakra való felkészüléskor, és a kereslet növekedésével a csalók is egyre aktívabbá válnak. Különféle hamis hirdetésekkel és megtévesztő ajánlatokkal próbálnak pénzt szerezni. A Nébih folyamatosan dolgozik azon, hogy megakadályozza a tűzifával kapcsolatos csalásokat, és felhívja a vásárlók figyelmét a leggyakoribb átverésekre.

Tűzifacsalások típusai

  1. A nem létező tűzifa

A csalók a közösségi médiában vagy hirdetési oldalakon keresztül kínálnak olcsó tűzifát, de soha nem szállítják le az árut. A csalók gyakran állami erdőgazdaságokra hivatkoznak, hogy növeljék a bizalmat, és előreutalást kérnek a vásárlóktól. Miután a pénz megérkezik, a fa soha nem jut el a vásárlóhoz.

  1. A kevesebb és gyengébb minőségű tűzifa

Ebben az esetben a csalók valóban szállítanak tűzifát, de az kevesebb vagy rosszabb minőségű, mint amit a vásárlók megrendeltek. Gyakran a kiszállítók erőszakosan viselkednek, és nyomást gyakorolnak a vásárlókra, hogy azonnal fizessenek, még akkor is, ha a mennyiség vagy a minőség nem felel meg az ígérteknek. Ilyen esetekben fontos, hogy rögzítsük a szállítójármű rendszámát, és bejelentsük az esetet!

A Nébih nemcsak ellenőrzéseket és próbavásárlásokat végez, de folyamatosan figyelemmel kíséri a hirdetési platformokat is, hogy kiszűrje a csalókat. „Ha jogszerűtlen hirdetéseket találunk, akkor a hirdetés telefonszámát közzétesszük egy feketelistán, amely elérhető a Nébih oldalán” – mondta a szakértő. A hatóság a bírságoktól kezdve a tűzifa elkobzásáig terjedő szankciókat alkalmaz, és közúti ellenőrzésekkel is segíti a csalások visszaszorítását.

 

 

Borítókép forrása: Pixabay

Címkék: tűzifa

Legnépszerűbb cikkek