| 2024. augusztus. 15. | 4 perc olvasás

Hogyan lesz szép gyepünk?

A szép gyep nem álom. A titka a minőségi fűmag és rendszeres ápolás: gyeptrágyázás, nyírás és öntözés. Ha gondozzuk, igazán szép zöld pázsitunk lesz.

Legyen strapabíró, ne kelljen állandóan öntözni, viszont egész nyáron át maradjon buja és zöld. Nőjön lassan, legyen könnyen kezelhető, ne kelljen folyton nyírni, és véletlenül se dugja fel a fejét semmilyen haszontalan kóró. Csak pár elvárás, aminek minden gyepnek meg kéne felelnie. De hogyan maradhat üde és szép a füvünk? A füvesítéshez nem elég, ha csak jó minőségű, a talajnak és környezetnek megfelelő fűmagot választunk. Rendszeres ápolást is igényel (gyepszellőztetés, plusz tápanyag, fűnyírás és öntözés).

Új gyep telepítése

A tavaszi és őszi új füvesítést a tereprendezéssel, megfelelő talajelőkészítéssel kell kezdeni, hogy egyenletes felületre szórhassuk ki a fűmagot. Füvesítés előtt motoros kapával tegyük morzsássá a talajt, szedjük ki a gyökérmaradványokat, és távolítsuk el a köveket! Simítsuk el egyenletesre, és többször gereblyézzük, hengerezzük át! A gyeptelepítéshez kb. 20-30 cm elegyengetett talajra van szükség. Telepítés előtt szórjunk ki szerves trágyát vagy komposztot! Az agyagos, tömött talaj komposzttal lazítható. Ajánlott gyepindító trágyát keverni a talaj felső rétegeibe. Ha szükséges, gyomtalanítsunk még a fűmag elvetése előtt! A gyomos területen totális gyomirtást kell elvégezni, ráadásul érdemes ezt a folyamatot kétszer (esetleg háromszor) is megismételni. Ősszel a gyomtalanítás hatékonyabban végezhető el, mint tavasszal. A kártevők ellen használjunk talajfertőtlenítőt, a vakondok ellen pedig vakondhálót.

A vakond hasznos állat, de szereti az öntözött kertek gilisztáit, így széttúrja a füvet is. Az erős műanyag vakondháló telepítése nem igényel speciális szerszámokat, hosszú élettartamú, és a kerti növények fejlődését sem gátolja. Gyepszőnyeg alá is beépíthető. Nem érdemes kihagyni új gyep esetén, mert sok későbbi bosszúságtól kímél meg bennünket.

Meglévő pázsit erősítése - gyepszellőztetés

Ha azt szeretnénk, hogy a pázsitunk a forró nyár után ősszel is erőre kapjon, fontos lépés a gyepszellőztetés. Az elhalt részeket eltávolítja, és mohásodás ellen is hatékony. Tavasszal érdemes mindig elvégezni, mert a víz és a levegő könnyebben átjárja a gyepet, jobb lesz a talaj vízháztartása, a fű tápanyagfelvétele. A pázsit megerősödik és szebb lesz, mint valaha.

Fűmag kiválasztása

 Megfelelőt a megfelelőre. Nem mindegy, hogy milyen fűmagot választunk. Figyelembe kell venni a terület környezeti adottságait, illetve a várható igénybevételt, azaz hogy mire használjuk a gyepet. Mindig a talaj- és fényviszonyoknak megfelelő fűmagot válasszuk!

Először is az a kérdés, hogy napos vagy árnyékos helyen szeretnénk füvet telepíteni. A talaj általában jól tárolja a nedvességet, vagy hamar kiszárad?

Az utóbbi években kedvelt típus mind a szárazságtűrő, mind az árnyéktűrő Barenbrug fűmag keverék.

Van-e öntözőrendszer, illetve bármilyen más öntözési lehetőség?

Az igénybevételnél arra is kell gondolni, hogy "csak" látványgyepet szeretnénk, vagy a gyerekek focizni, sportolni fognak rajta, esetleg megcélozzuk a golfpálya minőséget?

Választhatunk speciális fűmagkeveréket is, amely egyben ártalomtól is védi a füvet pl. vakond, gyomosodás vagy moha ellen.

Kaphatók olyan fűkeverékek is, melyek hosszú ideig kifejtik hatásukat.

Létezik olyan, amely százszorszép magokat tartalmaz, így azonnal vadvirágos réti gyepet kapunk.

Illetve kifejezetten robotfűnyírót használóknak ajánlott fűmagkeverék.

Fűpótlás, fűmagfelülvetés

 Ha kisebb területeken pótolnunk, vagy újra kell vetnünk a gyepet, akkor úgy járjunk el, mint az új fű telepítésénél (talajelőkészítés, gereblyézés, öntözés stb.), és lehetőleg ugyanazt a fűmagot használjuk, mint az eredeti vetésnél.

A nyári perzselő napsütés sok helyen kiszárítja őszre a gyepet. Az őszi helyreállító füvesítésnél is fontos az technikai sorrend: A talajelőkészítést földlazító ásóvillával végezzük és ne talajforgatással, azért hogy a talaj mélyén lévő gyommagvak ne kerüljenek a felszínre. A vakondháló és komposztföldterítés után a kiszórt speciális fűmagkeveréket hengerezzük! A kelésig gyengéd vízpárával tartsuk a földet nyirkosan! A párásantartásra fátyolfóliás takarás is jó megoldás. A kipusztult füvet lehetőleg azonos fűkeverékkel pótoljuk, hogy az ne okozzon eltérő színárnyalat foltokat! Az elvetett fűmagot tartsuk nedvesen!

Mikor füvesítsünk? Tavasszal vagy ősszel?

Van, aki az őszi és van, aki a tavaszi füvesítést tartja megfelelőnek. Sokszor azonban a körülményeink döntik el, hogy melyiket kell alkalmaznunk. A fűmag ideális vetési ideje tavasszal, március végétől május közepéig tart. De a szabályok betartásával az őszi gyeptelepítés is eredményes. Legkésőbb szeptember végéig vessük el a fűmagot. Ideális hőmérséklet: nappal 15 fok felett. Szélcsendes időben vessünk! A fűmagot egyenletesen kell vetni, ezért a legjobb, ha kézi szórót vagy szórókocsit használunk.

A fűnek is szüksége van tápanyag-utánpótlásra, ezért gyepszellőztetés után mindig gyeptrágyázzunk, és alaposan öntözzünk! Évente kétszer, tavasszal a gyepszellőztetés után, valamint ősszel, még a tél beállta előtt.

Források: agrarszektor.hu, piktor.hu

Képek forrása: pixabay

 

Legnépszerűbb cikkek