| 4 perc olvasás

Hogyan készítsünk adventi koszorút?

Legyen szó a leghagyományosabb adventi koszorúról vagy extravagáns asztal- és ajtódíszekről, mindet akkor fogjuk igazán magunkénak érezni, ha saját kezűleg készítjük el őket. Persze a gyerekek is segíthetnek, élvezni fogják!

Ma már a karácsonyi dekorációk óriási mennyisége kapható az üzletekben. Ha valaki nem érzi magát igazán kreatívnak, vagy nincs kedve, ideje, választhat kész koszorút. Ám ha valaki kézműveskedésre vágyik, választhat többféle fenyő, szalma, toboz és egyéb koszorúalap közül, hogy a szintén hatalmas választékban kapható kiegészítőket maga rakja fel.

Hogyan álljunk neki az adventi koszorú készítésének?

A legfontosabb az alapanyagok kiválasztása és beszerzése. Először el kell döntenünk, hogy milyen formájú és anyagú koszorúalapot szeretnénk. A legfontosabb, hogy a koszorúalap méretéhez válasszuk meg a kiegészítők mennyiségét. Figyeljünk arra, hogy az andventi koszorú készítése után inkább maradjon meg egy pár dísz, mintsem kevés legyen.

Az adventikoszorú-készítés elengedhetetlen hozzávalói

Koszorúalap: szalma, hungarocell, vessző, fa, üveg

Szalag vagy más textil, pl. szörme

Betüzős díszek, termések, toboz, kisméretű karácsonyfagömbök, esetleg feliratok (lézervágott fa)

Gyertyatüske

4 db adventi gyertya (lehetőleg cseppmentes)

Ragasztópisztoly

Az igazán profik, vagy akik a kihívást keresik, a koszorúalapot is maguk készíthetik el. Sokan hungarocell vagy egyszerű szalma alapot díszítenek a fenyőágakkal, de van, aki teljes egészében vastagabb ágakból készíti a koszorút.

A gyerekeket a koszorúra kerülő díszek vásárlásába is vonjuk be, nagyon élvezik, ha mindenki választhat egy „sajátot”. Később az elrendezés kialakításában is segíthetnek, a forró ragasztóval azonban inkább csak a felnőttek dolgozzanak!

Miután kiválasztottuk az adventi koszorúnk alapját és a kiegészítőket, csináljunk szabad helyet az asztalon! Az asztalt terítsük le újságpapírral vagy terítővel, mert az koszorúkészítés során a ragasztópisztoly és a forró viasz kárt tehet benne. A ragasztópisztolyt melegítsük elő! Érdemes előre kikészíteni mindent, amire szükségünk lesz: a koszorú mellett ilyenek a gyertyák, díszek, kötöződrót vagy madzag, olló vagy csípőfogó, ragasztópisztoly és egy kesztyű sem árthat.

Az adventi koszorú készítése lépésről lépésre

Ha a következő egyszerű lépéseket pontosan követjük, akkor a koszorúkészítés kiváló szórakozás lesz. A folyamatba bevonhatjuk a gyereket is, hiszen nemcsak kiváló időtöltés, hanem a csemeték kézügyessége is fejlődik közben.

1. A koszorúalap bevonása

A kiválasztott formájú koszorúalapot be kell vonnunk a kiválasztott színű szalaggal vagy szőrmével. Egy 25 cm átmérőjű adventi koszorú készítéséhez kb. 2,5-3 méter hosszú és 5 cm széles anyagra lesz szükségünk. A ragasztópisztoly segítségével nyomjunk egy kis ragasztót az alapra, lehetőleg alul, ahol majd nem fog látszani az adventi koszorú elkészítése után, majd nyomjuk rá határozott mozdulattal a szalag egyik végét. A ragasztó kb. 1 perc alatt megszilárdul, és folytathatjuk a "munkát." Ezután kezdjük el a szalagot szorosan feltekerni a koszorúalapra úgy, hogy a rétegek minimálisan fedjék egymást!

 Az ívek belső felénél nagyobb lesz az átfedés, de ne essünk kétségbe, a díszítés után ez nem lesz látható! Mikor körbeértünk az alapon, rögzítsük a szalag másik végét is a ragasztópisztollyal! Amennyiben az adventi koszorú készítéshez szőrmét, kötött anyagot vagy textilt használunk, nem szükséges átfedni a rétegeket, hanem szorosan egymás mellé kell őket feltekerni. A vastagabb textil bevonatoknál több helyen is rögzíthetjük az anyagot, mert a ragasztó nem fog átütni, és stabilabban fog állni a koszorún. Fontos, hogy a hungarocell alapra kevés ragasztót vigyünk fel, illetve a pisztoly végét ne nyomjuk hozzá, mert az alap megolvadhat!

2. A gyertyatüskék rögzítése

Most el kell döntenünk, hogy hova szeretnénk helyezni a 4 adventi gyertyát a koszorún. Lehetnek négyzet alakban, de akár sorba is rakhatjuk őket. Ha mérőszalaggal mérjük ki a gyertyák közötti távolságot, biztos, hogy szabályos és esztétikus végeredményt kapunk. A tüskék helyét megjelölhetjük egy filctollal. A tüskét óvatosan szúrjuk bele a koszorúalapba, de előtte vigyünk fel a kis "tányérra" ragasztót. Ezzel rögzíthetjük a tüskéket. Fontos, hogy a gyertyákat csak a koszorúkészítés végén helyezzük fel!

3. Díszítés

A díszítéshez nincs különösebb előírás. A koszorút dekorálhatjuk csíkokban, átlósan vagy mindenféle struktúra nélkül is. Érdemes először a nagyobb díszeket felhelyezni, majd ha elfogytak, akkor a még szabad részeket kitölthetjük a kisebb kiegészítőkkel. Ha szeretnénk figurát tenni rá, akkor azokat ragasszuk fel legelőször!

4. A gyertyák rögzítése a koszorún

Az utolsó feladat a gyertyák elhelyezése a koszorún. Ehhez szükségünk lesz egy öngyújtóra vagy egy gyufára, amivel a gyertyatüskét megmelegítjük, hogy a tű könnyen beleszúródjon a viaszba. A gyertyák elhelyezésénél figyeljünk rá, hogy a gyertya közepét szúrjuk merőlegesen a gyertyatüskére. Így a gyertya szépen rá fog ülni a gyertyatüske tányérjára. Ajánlott egy kis ragasztót is nyomni a gyertya alá, így még stabilabb lesz. Minden esetben győződjünk meg róla, hogy a gyertyák stabilan állnak, mert a lötyögős és nem jól rögzített gyertya könnyen eborulhat, és tüzet okozhat! Javasoljuk, hogy a drótos kiegészítőket is kenjük be egy kis ragasztóval a biztos tartás érdekében.

Források: decorline.hu, oazis.hu

Képek forrása: pixabay

Legnépszerűbb cikkek