- Tavaly októberben kerültek ki a burgenlandi magyar-osztrák kishatárátkelőnél a táblák, amelyek azt jelezték, hogy azokon a pontokon személygépkocsival, és motorkerékpárral tilos átkelni – emelte ki Szabó Károly, Harka polgármestere. Erre a magyar oldalon lévő érintett települések polgármesterei összefogással válaszoltak. - A Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz fordultunk, ahol Szijjártó Péter személyesen fogadott minket, hogy megbeszélhessük problémáinkat a szabályozással kapcsolatban.
A találkozó nyomán miniszteri szintű egyeztetés indult a két ország között: Magyar Levente, külügyi államtitkár a politikus Hans Niessl tartományfőnök meghívására érkezett Felsőőrbe. Ez a konzultáció előrelépést hozott a nézeteltérés megoldásában. Az osztrák települések ugyanis vállalták, hogy 10 kishatárátkelő újranyitását felülvizsgálják, és lehetőségükhöz mérten visszaállítják a személygépjármű forgalmat. Ennek eredményeként a napokban a 35 átkelőhelyből négynél lekerült a tiltó jelzés a táblákról. Mostantól tehát a Nagycenk – Sopronkeresztúr, Harka – Sopronkeresztúr, Rajka – Miklóshalma és Szentpéterfa – Pinkakertes határátlépési pontok újból járhatóak autóval is.
Magyar Levente hangsúlyozta: a kishatárátkelők kérdését csupán kis pillanatnyi zavarnak szabad tekinteni. - A fő tendencia az, hogy Magyarország és Ausztria egy nagyon szoros, és gyümölcsöző együttműködést épített ki az elmúlt években – emelte ki a külügyi államtitkár. - Ez nagyban köszönhető több olyan személynek is, akik elkötelezettek voltak ez iránt, Ausztria részéről elsősorban Hans Niessl tartományfőnök vette ki ebben a részét. Az ő segítségével jelentősen javultak a közlekedési kapcsolatok a két ország között. A néhány kihelyezett korlátozó tábla kérdése már szinte teljesen megoldódott, olyan tekintetben, hogy már csak egy olyan fontosabb, aszfaltozott út van, amelynél személygépkocsival nem lehet áthajtani – részletezte az államtitkár, aki hozzáfűzte: már tárgyalnak arról, hogy az osztrákok erről is levegyék a korlátozást.
Az említett útszakasz az egyik legforgalmasabb kis határátkelő, amely Harkát és az ausztriai Sopronnyéket köti össze. Harka tehát érdekes helyzetbe került – míg az egyik határátkelőt „megnyitották”, a másiknál maradt a szigor. Ugyanis a szomszédos település önkormányzata úgy döntött, hogy kivárja a Schengeni egyezmény májusig tartó felfüggesztését, és utána ül le érdemben tárgyalni a felekkel. A határ közelében élő ausztriaiak ugyanis sérelmezik a reggelente jelentkező nagy forgalmat.
- Most két megoldás körvonalazódik – mondta Szabó Károly, Harka polgármestere. - Az egyik az lenne, hogy csak a két érintett falu állandó lakosai léphetnek át ezen a határátlépőn, a másik pedig egy korlátozás lenne, ami a reggeli órákban tiltaná itt a személygépkocsival történő áthajtást – fejtette ki.
Harka polgármestere bízik abban, hogy az összefogással születhet megoldás. Addig is, ha valaki megszegi a tilalmat, szigorú bírságra számíthat – a büntetési tétel akár 2180 euró is lehet. Az itt élők számára mindenesetre biztató, hogy a két ország politikai vezetése további összekötőutak kivitelezését tervezi Ausztria és Magyarország között.