A kormány összesen 17 vállalásban állapodott meg a bizottsággal.
Ezek között szerepel:
- Az integritáshatóság létrehozása,
- A korrupcióellenes munkacsoport felállítása és -keretrendszer erősítése,
- Az uniós támogatás átlátható felhasználásának garantálása a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok esetében,
- A közhatalom gyakorlásával vagy közvagyon kezelésével kapcsolatos bűncselekmények esetén külön eljárás bevezetése és az audit és ellenőrzési mechanizmusok megerősítése az uniós források felhasználása során.
A kormány vállalta továbbá:
- Az uniós forrásokból finanszírozott egyajánlatos közbeszerzési eljárások arányának csökkentését, sőt ezt belföldi pénzfelhasználás esetén is áll.
- Jelentéstételi eszköz alakítottak ki, amely kizárja az egyajánlatos közbeszerzések arányának növekedését, az elektronikus közbeszerzési rendszer átlátható és követhető lesz, teljesítményértékelési keretrendszer biztosítja majd a források hatékony felhasználását.
- Cselekvési tervet fogadnak el a verseny fokozása érdekében és a mikro- kis- és középvállalkozásoknak képzést vezetnek be a közbeszerzési eljárásról, valamint támogatási rendszerrel segítik részvételüket.
A kormány ezekben állapodott meg az Európai Bizottsággal, az Országgyűlés elfogadta az ehhez szükséges törvényeket. A törvények végrehajtása, ezek között is az integritáshatóság felállítása kulcsfontosságú – összegezte Gulyás Gergely.
Orbán Viktor levélben köszönte meg mindegyik uniós ország vezetőjének az egyhangú döntést, amellyel a határidő hosszabbításához hozzájárulhat.
A kormány elkötelezett a vállalások tekintetében.
Gulyás Gergely beszélt arról is, hogy szükséges a pedagógusok béremelése, ebben pedig a bizottság konstruktívan lépett fel. A megállapodás létrejöttével lehetséges, hogy 2025-re a tanárbérek elérik a diplomás átlagbér 80 százalékát.