| 2024. január. 18. | 3 perc olvasás

Gulyás Gergely: Ebben a ciklusban megduplázzuk a tanárbéreket

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő az év első Kormányinfóját tartotta 10 órakor.

Szerdán az idei első ülését tartotta a kormány – mondta Gulyás Gergely a Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte, a tavalyi év végén létrejött megállapodásnak megfelelően érkeznek az EU-s pénzek Magyarországra.

Hozzátette: a magyar jogszabályok szavatolják a bíróságok függetlenségét, ezt a Bizottság és annak elnöke is elismerte, igaz, „kellett fél év, hogy belássa azt, amit már jóváhagyott” – fogalmazott a tárcavezető.

A további kifizetésekről azt mondta, a tegnapi európai parlamenti vitában mindenki világos képet kaphatott arról, hogy ki milyen álláspontra helyezkedik a kérdésben. A bizottság elismerte a kormány lépéseit az igazságszolgálatás függetlenségéért – folytatta, megjegyezve, hogy a kifizetéseket egyértelműen az LMBTQ és migrációs ügyekben való előrelépéstől tették függővé.

A magyar választópolgárok ugyanakkor már elmondták véleményüket ezekben a kérdésekben. Elsöprő népakarat volt a migráció ügyében, nem akarunk bevándorlóország lenni

– emelte ki a miniszter.

Gulyás Gergely hangsúlyozta: a gyermekektől távol kell tartani mindenféle LMBTQ-propagandát, ezt is kimondták a magyar választópolgárok.

Olyan ügyekben tehát, amikben az emberek világos véleményt nyilvánítottak, nem elképzelhető a megegyezés, a kormány nem adhatja fel álláspontját – összegezte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Gulyás Gergely azt is elmondta, hogy az elmúlt hónapokban voltak arról viták, hogy a magyar baloldal akadályozza-e a tanárbéremelést, hogy Magyarország uniós forrásokat kapjon, fejlődjön az egészségügy, de a tegnapi uniós vitán világossá vált, hogy a baloldal mindent megtett a magyar tanárbéremelés, a magyar egészségügy fejlesztése ellen.

A magyar baloldal azonban nem tudta megakadályozni azt, hogy az EU-s források egy részét erre fordíthassa a kormány. Így nagy lépést tudunk tenni a pedagógusok béremelésében

– emelte ki a miniszter.

Majd azt is elmondta, hogy 2030-ig vállaltuk, hogy a diplomás átlagbért 80 százalékára emeljük, tartjuk fenn a tanárok bérét, mintegy 6000 milliárd forintba kerül, ebből 1,77 milliárd eurót biztosít az Európai Bizottság. Összességében ez azt jelenti, hogy a 6000 milliárd forintból 700 milliárd forinttal járulnak hozzá a bennünket megillető EU-s forrásokkal.

Ez azt jelenti, hogy már februárban 32,2 százalékkal megemelt bérhez jutnak a pedagógusok.

A tanárbéremelés következtében még január 30-ig még mindenki meg fogja kapni a megemelt fizetésről szóló határozatot – mondta a miniszter. Ez a tanároknak, az óvónőknek, illetve a szakképzésben dolgozóknak is 32,2 százalékos fizetésemelést jelent.

Majd azt is elmondta, hogy ami az ezt követő béreket illeti, ebben a ciklusban a kormány megduplázza a pedagógusbéreket.

Az idei éves pedagógusbérátlag 672 416 forint, jövő évben egy további 21 százalékos emelés várható. Ez pedig azt jelenti, hogy 2025-ben az átlagbérük 812 ezer forint lesz a jelenlegi előrejelzések szerint.

A kormány azt vállalta a bizottságnak, hogy ha szükség van korrekcióra, akkor ezt a pedagógusok meg fogják kapni.

Tehát azzal lehet számolni, hogy:

  • az idei évben több mint 672 ezer,
  • a jövő évben több mint 812 ezer,
  • 2026-ban pedig körülbelül 880 ezer forint lesz a pedagógusok átlagbér.

A magyar gazdaság erejét is mutatja, hogy még ilyen nehéz években, amik mögöttünk állnak, sem szűnt meg a béremelési tendencia – szögezte le Gulyás Gergely.

A minimálbér 15, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal emelkedett idén, ami meg fog jelenni a nemzetgazdaság egészében
– tette hozzá.

A miniszter elmondta, az orvosok átlagos bére 2,2 millió, a szakápolóké pedig 600 ezer forint, de további 20 százalékos emelkedés várható márciustól, így 715 ezerre emelkedik az átlagos bérük.

Kitért arra is, hogy infláció feletti nyugdíjemelésre került sor tavaly, az idei 6 százalékos emelés pedig vélhetően magasabb lesz, mint az infláció. Erre azért is van komoly esély, mert decemberben 5,5 százalékra mérséklődött az infláció.

A tárcavezető elmondta, a rendvédelmi dolgozók munkájának értékét mutatja, hogy Magyarország a világ legbiztonságosabb országai közé tartozik, ennek a fenntartásához az is szükséges, hogy az állam megbecsülje a rendvédelmi dolgozókat.

Fontos, hogy a családtámogatási rendszer új szabályai is január 1-től léptek életbe, a kormány azt várja, hogy ez különösen a kisebb településeken az ingatlanpiacra is jó hatással lesz – hangsúlyozta Gulyás Gergely.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter után Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatott arról,

hogy 1,5 millióan töltötték ki a nemzeti konzultációs kérdőívet, 84 százalékuk postai úton küldte azt vissza.



Borítókép: MTI

Legnépszerűbb cikkek