Magyarországon a legnagyobb állatvédelmi problémát a kóbor állatok mennyisége okozza, a nem kívánatos almok eredményeként a kidobott, gazdátlan állatok száma oly mértékben megnőtt, hogy azzal az állatvédő egyesületek és menhelyek már képtelenek lépést tartani – mondta Tölli-Molnár Beáta, a Nektek Ugatunk Állatvédő Egyesület elnöke.
Hozzátette, hogy idehaza mintegy háromszázezer kóborkutya bolyong az utcákon, őket egytől egyig e nagy mennyiségből kifolyólag gazdásítani sem lehet. Fontos ugyanakkor a gazdás egyedek ivartalanítása is. Tölli-Molnár Beáta szerint majdhogynem aranyszabály már, hogy akinek nem törzskönyves a kutyája, ott nem kell kölyök. Ezen felül nem kell megvárni azt sem, hogy egyszer szüljön az eb, hiszen ez tévhit – fogalmazott.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F8e%2Ffb%2Fdsc07831_3g29.jpg)
Fotó: Fodor Regina
Az egyesületi vezető kitért arra is, hogy a kormány a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalon keresztül ivartalanítási programot hirdetett, amelynek részeként az ötezer lélekszám alatti települések önkormányzatai pályázhatnak ivartalanításra.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Fe2%2Fda%2Fdsc07829_e7dh.jpg)
Fotó: Fodor Regina
Az ivartalanítás fontosságát hangsúlyozzák az állatorvosok is, a mára már rutinműtétnek számító beavatkozással nem csak a felesleges szaporulatot fékezhetjük meg, de megóvhatjuk házi kedvenceink egészségét is – mondta dr. Mentes Árpád állatorvos, az Állatorvosi Centrum résztulajdonosa.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F84%2F44%2Fdsc07876_qd7w.jpg)
Fotó: Fodor Regina
Kifejtette, hogy a szukáknál megelőzhető így egyebek mellett a gennyes méhgyulladás vagy a cukorbetegség, a kan kutyáknál pedig a húgykő és a különféle prosztataproblémák. Mindezek mellett sok esetben viselkedészavarnál is kiemelten fontos az ivartalanítás.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F9b%2Ff1%2Fdsc07893_on3d.jpg)
Fotó: Fodor Regina