| 2 perc olvasás

Fókuszban a mértékletesség és az öngondoskodás

Az alkoholfogyasztás tudatosabb kezelésére figyelmeztet idén is a Száraz november kampány. A kihívásban résztvevők 30 napon át önkéntesen tartózkodnak az alkoholfogyasztástól, miközben felmérik kapcsolatukat a szeszes italokkal.

A kampány célja, hogy lehetővé tegye az alkoholproblémák korai felismerését, szembesítsen a fogyasztási szokásainkkal, az élvezeti cikkekhez való viszonyulásunkkal, illetve figyelmeztessen a globálisan tapasztalható túlfogyasztás problémakörére – ismertette a kezdeményezés hátterét Jankóné Komornoki Karolina, a Soproni Gyógyközpont klinikai szakpszichológusa, majd hozzátette: a száraz november egy jó lehetőség arra, hogy megnézzük, milyen szerepet játszik az életünkben az alkohol és felismerjük, hogy okoz-e valamilyen problémát?

A kampányt eredetileg nem az alkoholfüggőséggel küzdők számára találták ki, inkább azoknak érdemes belevágni, akik szeretnének tudatosabb fogyasztókká válni. A száraz november kihívás teljesítése egy önismereti utazás is, amelynek során tisztázni tudjuk, hogy pontosan milyen szerepet tölt be az életünkben az alkohol (pl. örömforrás, figyelemelterelés). Választ kaphatunk arra is, hogy jelent-e valamilyen problémát az alkohol mellőzése

– tette hozzá a szakember.

Ha valakiben felmerül a kérdés, hogy problémások-e alkoholfogyasztási szokásai, akkor első lépésként érdemes felkeresni az Anonim Alkoholisták honlapját (www.anonimalkoholistak.hu), ahol 12 segítő kérdés található. Ha ezek közül már 3-4-re igen a válasz, az már alkoholproblémára, kockázatos alkoholfogyasztásra utal.

Fotó: pixabay 

Mindig a probléma felismerése az első lépés, ezt követően már több módon kérhető segítség – mondta el a szakember, majd a kitért a terápiás lehetőségekre is: az ország számos pontján, így Sopronban is van Anonim Alkoholisták Közössége. Ez egy önsegítő, önfenntartó csoport, ahol az alkoholproblémában érintettek meghallgatják és támogatják egymást, megosztják megküzdési módszereiket és tapasztalataikat.

Sopronban, az Ökumenikus Segélyszervezet Balfi utcai Szociális Fejlesztő Központjában pedig szakemberek vezetésével egyéni és csoportos terápiákon vehetnek részt a függők, és közeli hozzátartozóiknak is segítséget nyújtanak.

A Soproni Gyógyközpont Pszichiátriai Osztályán az alkoholfüggőség kezelésének teljes vertikuma elérhető. pszichiátriai szakrendelésen beutaló nélkül, előzetes időpontfoglalást követően kérhető konzultáció pszichiáter orvossal vagy addiktológussal.

Fotó: pixabay  

Komoly alkoholproblémák esetén már hosszabb rehabilitációra van szükség, ez a folyamat 3 szinten történik. Erős függőség, súlyos megvonási tünetek esetén akut pszichiátriai osztályon gyógyszeres kezelésre és szoros orvosi megfigyelésre van szükség. Ha ez a veszély elhárult, akkor a rehabilitációs részlegen folytatódik a kezelés. Itt a páciens maga hozza meg a döntést, hogy milyen hosszú terápiát vállal. A rehabilitáció lehet néhány hét, egy hónap vagy akár ennél hosszabb időtartam is. A rehabilitációs részlegen a változás iránti motivációval dolgozunk, ennek felkeltése, megerősítése és fenntartása a közös célunk a csoportos terápiák keretében. – ismertette a szakmai munka elemeit Jankóné Komornoki Karolina.

A kórház Minnesota Addiktológiai Rehabilitációs Részlegén pedig egy felépített, 13 hetes komplex kezelés zajlik (egyéni és csoportos terápia, kognitív viselkedésterápiás módszerekkel közösségi terápiák, az anonim alkoholisták 12 lépéses programjának elemei). Ide a bekerülést egy interjú előzi meg, amelynek során a kórház szakemberei felmérik a jelentkezők alkalmasságát és motivációját a terápiára.

Fotó: pixabay   

A Száraz november kampány egy jó lehetőség az öngondoskodás fejlesztésére, az alkoholproblémák felismerésére, és szükség esetén a segítségkérésre.

Borítókép: Soproni Gyógyközpont 

Legnépszerűbb cikkek