Több szintes, minden igényt kielégítő parkolóház épül az Árpád utcában. A tervek szerint az épület közel 250 járműbeállóval fog rendelkezni. A beruházáshoz kapcsolódó régészeti munkálatok során a területen gazdag római kori leleteket találtak. Jól kivehetőek egy római épület falmaradványai, valamint érem- és kerámia emlékek is felszínre kerültek.
A helyszínen Dr. Fodor Tamás, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere tartott sajtótájékoztatót, ahol az említett tényeken kívül sok új információt is megosztott a média munkatársaival, amelyek minden bizonnyal az olvasók számára is tartalmaznak érdekességeket.
Dr. Fodor Tamás utalva Sopron történelmére elmondta, hogy az Árpád utcai terület a II. világháború végén „kényszertemetőként” szolgált. 1945-ben pontos helymegjelöléssel összesen 175 embert temettek el ezen a helyen, civileket és katonákat egyaránt. Egy részüket tömegsírokba helyezték, míg ahol lehetséges volt, külön koporsóban temettek, feljegyezve az elhunytak nevét. Amikor 1947-ben lehetőség volt az exhumálásra, akkor a sírok jelentős részét kiemelték, és végső nyugalomra helyezték az elhunytakat.
A mostani régészeti munkálatok azonban - 70 év múltán - lehetőséget nyújtanak arra, hogy a terület teljes egészében feltárásra kerüljön, és így a még itt lévő elhunytak végső nyughelyükre kerüljenek.
Dr. Fodor Tamás hozzátette, hogy folyamatos kapcsolatban van Sopron önkormányzata a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság munkatársaival, akik a hősi halott katonák végső tiszteletadásáról gondoskodnak.
A terület feltrása során eddig négy magyar és két német katona holttestét találták meg a régészek, őket az Intézet munkatársai a Budaörsi német-magyar katonatemetőbe szállították. További fontos információ az is, hogy a katonák mellett eddig három civil csontjait is megtalálták, akiknek a személyazonossága azonban ismeretlen.
A helyszínen azt is megtudtuk, hogy az eddig felnyitott 34 sírhely jelentős része üres, amelynek az oka a már említett 1947-es exhumálás, amikoris minden személyazonossággal rendelkező elhunytat végső nyugalomra helyeztek. A feltárás folytatódik, így nem zárható ki további sírhelyek megtalálása.
Sopron polgármestere hangsúlyozta, hogy hetven esztendő elteltével most lehetőség van arra, hogy városunk múltjának egy szomorú és tragikus időszakának következményeit megnyugtató módon tudja rendezni Sopron. Városunk önkormányzata a terület teljes feltárását követően gondoskodik arról, hogy valamennyi áldozat végső nyughelyet kapjon.
Fontos információ az is, hogy Sopron Megyei Jogú Város jegyzője segítséget nyújt mindazoknak, akik azt vélelmezik, hogy a háborúban elhunyt szerettük ott lehet a most feltárt sírokban, így arra kérik a lakosságot - amennyiben érintettek lehetnek - hogy a jegyzői irodában jelentkezzenek, ahol minden segítséget, információt megadnak a számukra. Az elhunytaktól a feltárás végén a Szent Mihály temetőben ökumenikus szertartás keretében vesz majd végső búcsút a város, egy közös sírhely kialakításával.
Dr. Fodor Tamás polgármester, a város önkormányzata nevében arra kéri a soproniakat, hogy kellő tisztelettel és megértéssel kezeljék a helyzetet és gondoljanak méltósággal elhunyt elődeinkre.