A közleményben kiemelték: a tavaly decemberi indulás után hamar bebizonyosodott, hogy a leghatékonyabb közúti ellenőrzési forma a jelöletlen rendőrségi autókból, képrögzítő eszközökkel végzett járőrözés. Időegységre mérten is így lehet a legtöbb szabálytalankodó autóst tetten érni, valamint lényegében 100 százalékos a szabálytalanságokat elismerő autósok aránya: nincs értelme tagadni, hiszen ott a bizonyító erejű felvétel, amely a helyszínen vissza is nézhető.
Az első körben 20 autót szereltek fel képrögzítőkkel, majd a hatékonyságot látva újabb 12 új autót szereztek be és készítettek fel a rejtett ellenőrzési formára. Idén újabb nyolc nagyteljesítményű, jelöletlen rendőrautót állított hadrendbe a rendőrség, szintén a fenti célra. Mindezzel már 40 autósra nőtt a flotta.
A meglévő eszközpark további fejlesztésére történt egy stratégia váltás, amely szerint a már meglévő civil jellegű autók is bevethetőek legyenek rejtett ellenőrzési feladatokra. A beszerzés előtt az ORFK-OBB munkatársai felmérték a reális igényeket és azt az előzetes piackutatás eredményeivel összevetve határozták meg a beszerzendő mennyiséget.
Így a menet közbeni ellenőrzés technikai hátterének továbbfejlesztésére az ORFK-OBB költségviselésével újabb 104 db menetrögzítő kamerát szereztek be, valamint azonos számú tabletet, amelyekkel a felvételek kezelése, archiválása történhet. A teljes beszerzés mobil eszközöket tartalmaz, amelyek használata a forgalomellenőrzést rendszeresen végző állomány számára részben már ismert technika.
Az egyszerűen kezelhető menetrögzítő (fedélzeti) kamerák képfelvételeit jellemzően az elkövetett közlekedési jogsértések bizonyítására használja majd a hatóság. Az Android operációs rendszerű tabletek a konfigurált APN-kártyák használatával képesek a nyílt Internet elérésének kizárásával mobil adatforgalom lebonyolítására, így biztosítják az országos nyilvántartásokból történő adatlekérdezéseket.
Beépített memóriájukkal alkalmasak átmeneti adattárolásra, használhatók a mozgás közbeni sebességmérésre is hitelesített jármű-sebességmérő eszközök kisméretű kijelzőinek a kiváltására (tükrözésére), vagyis a képfelvételek helyszíni visszamutatására. Az eszközök leszállítása és néhány napos próbahasználat után készült el az elosztási javaslat. Az kamerák és tabletek elosztásakor elsődleges szempont volt, hogy minden területi rendőri szerv kapjon az eszközökből, de ne legyenek kihasználatlan, raktárban visszatartott, illetve rövid idő alatti amortizálódásnak kitett példányok.
A menetrögzítő Mio MiVue 786 WiFi kamerák és a Lenovo tabletek használatához szükséges tartozékokat is beszereztek, a feladathoz és a készülékhez kiválasztott adat- és tápkábeleket, a mobil kommunikációhoz APN-kártyákat (konfigurálva a tabletekben elhelyezve), szivargyújtótöltő-USB2 átalakítót, nagysebességű 32 GB kapacitású memóriachip-kártyákat a menetrögzítő kamera felvételeinek átmeneti tárolásához.
A menetrögzítő kamerák gyorsan és egyszerűen telepíthetők, illetve áthelyezhetők egyik járműből a másikba. Így nem lesznek fixen gépkocsihoz rendelve és beszereltetve, ezzel is nő az eszközhasználat rugalmassága. (Nincs akadálya az akár szolgálatonkénti „vándoroltatásuknak” vagy hátsó menetrögzítő kameraként történő alkalmazásuknak sem.)
A kiválasztott kamerák Mio Mivue 786 Wifi típusok (független tesztben is jól szerepeltek és szállítmányozók is nagy számban alkalmazzák, tehát a gyakorlatban már bizonyított képességű és minőségszintű eszköz). A felvételt Full HD minőségben készíti 1080 pixel felbontásban. Az optikai érzékelő Sony gyártmány, a látószöge 140 fokos nagylátószögű optika kristálytiszta, 30 fps képkockasebességű felvételt készít. A készülék érintőképernyője 2,7 colos képátlójú, amely megjeleníti a kezelőfelületet.
A készülék beépített GPS-modullal készül, így nem szükséges további külső eszközök csatlakoztatása, a készülék a lokációt és a sebességet minden felvételhez naplózza. A felvételek feldolgozását segíti a MiVue manager alkalmazás, amelyet az említett és beszerzett tabletekre is telepíthető (ezen megjeleníthetők olyan adatok is mint a haladási irány, valamint a videóval szinkronban a 3-tengelyű G erőket).
Így tehát az eddig a rejtett ellenőrzésekre 40 bevethető autót számláló flotta megsokszorozódott, hiszen a fixen beszerelt eszközökkel rendelkező civil jellegű járműveken kívül további 104 rendőrautó használható ilyen célokra! A mobil eszközök a civil jellegű autók mellett természetesen az olyan matricázással és stabil megkülönböztető jelzéssel (fényhíddal) rendelkező járőrautókban is használhatók, amelyek még nem rendelkeznek képrögzítő rendszerrel. Vigyázat a pofátlantanítási sorozat folytatódik……már 144 eszközzel!
Felvételek forrása: kreszvaltozas.hu