Jóképű, külföldön élő magyar fiatalembernek adta ki magát az internet egyik közösségi oldalán egy csaló, és elhitette egy hölggyel, hogy élete társául választaná. A bejelölést követően levelezni kezdtek, a férfi megosztotta a potenciális áldozatával, hogy egy távoli országban katonaként szolgál, azonban hivatását abbahagyná, és visszaköltözne Magyarországra a tartós kapcsolat érdekében.
Elhitette a nővel, hogy több millió dollárja van, amelynek hazahozatalához kérte a segítséget, hogy közös életük gondtalan lehessen. A csaló a levélváltás során leírta, hogy a pénz egy futárcégen keresztül érkezne Magyarországra, amelynek költsége több százezer forintra rúg, ezt itthon kellene kifizetni a nőnek, amelynek utalásához megadott egy számlaszámot is.
Akár bűncselekmény is megvalósulhatott volna, azonban a hölgy időben átlátta a helyzetet, hogy bizony nem minden arany, ami fénylik, és a csalóval azonnal megszakította a kapcsolatot.
Az ilyen jellegű esetek tipikus sértettjei az 50 év fölötti, egyedül élő nők, de volt már rá példa, hogy férfiakat sem kíméltek a szélhámosok. Az áldozatok nagy része naivan, a valódi szerelemre várva kerül a csalók bűvkörébe, akik megnyerő stílussal, a közös életről szóló ígéretekkel – a megtévesztett emberek érzelmeit kihasználva – valósítják meg a bűncselekményeiket.
Az online térben elkövetett csalásokkal kapcsolatos bűncselekményeket a rendőrség a Mátrix Program keretében vizsgálja.
Az áldozattá válás megakadályozása érdekében kérik, hogy fogadják meg a rendőrség tanácsait:
Csalókra kell gyanakodni az online térben az ismerkedés során, amennyiben:
- a vadidegen nagyon hamar szerelmet vall, esetleg összeköltözést ígér;
- különböző indokokra hivatkozva nem akar telefonon vagy videóhívásban beszélni;
- azt állítja, nem kaphat és küldhet postai levelet (ez nem igaz az aktív katonai szolgálatot teljesítőkre sem);
- pénzt kér magának, rokonának, ismerősének, illetve egy futárcégnek.