- A közhiedelemmel ellentétben a kullancs télen is aktív. Ez különösen igaz akkor, ha az évszak olyan enyhe, mint az utóbbi években – szögezte le Dr. Takács Viktor, a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. Erdészeti Erdei Iskolájának vezetője, aki egy természetjáró foglalkozás keretében beszélt a parazitákról. - Így már januárban és februárban is találkozhatunk a kullancsokkal, igazán aktívvá pedig a tavaszi felmelegedés során válnak – fűzte hozzá.
A szakértő kiemelte: a paraziták elleni védekezés egyik kulcseleme a megfelelő öltözködés. - Zárt ruhában járjuk az erdőt – emelte ki. - Nem kell, hogy az öltözékünk hermetikusan fedje a testünket, de figyeljünk arra, hogy az ingünk legyen betűrve a nadrágunkba, ami a bokánkig érjen. A világos színű ruhák előnyösek, ugyanis az azokra felkapaszkodó kullancsokat már a természetben könnyedén észrevehetjük – fejtette ki.
Dr. Takács Viktor elmondta az óvodásoknak: a kullancsok nem a fákról pottyannak ránk, hanem az aljnövényzetről kapaszkodnak a ruhánkra. - Ha egy olyan helyre merészkedünk, ahol sűrűbb, és magasabb az aljnövényzet, akkor a paraziták magasabban, a deréktájunknál is ránk tudnak csimpaszkodni – fűzte hozzá.
A szakemberek hangsúlyozzák: természetjárás után elengedhetetlen az otthoni vizsgálat. Ugyanis a kullancsok több súlyos betegséget terjeszthetnek, nem csak baktériumokat, hanem vírusokat is.
- A legjobban ismert betegségek közé tartozik a kullancs által terjesztett encefalitis, vagyis agyvelőgyulladás – tudtuk meg Dr. Visi Noémi háziorvostól. - Ez magas lázzal jár és súlyos neurológiai maradványtünetekkel gyógyul. Az encefalitis ellen létezik védőoltás, amely bárkinek beadható, mellékhatása nincs, így azt javaslom a természetjáróknak, hogy mindenképpen éljenek ezzel a lehetőséggel. Érdemes már most elkezdeni a védőoltás sorozatot, ugyanis már megkezdődött a kullancsszezon. De sohasem késő, a vakcinasorozat bármikor felvehető – fejtette ki.
- A másik betegség, amivel gyakran találkoznak az orvosok, az a lyme kór – mondta Dr. Visi Noémi. - Az első jel, amit észrevehetünk a fertőzés esetén, hogy egy piros folt jelenik meg a bőrünkön. Ha ez meghaladja az öt centimétert, rögtön forduljunk szakemberhez – emelte ki.
A háziorvos hozzátette: ha kullancsot találunk magunkon, azt záros határidőn belül távolítsuk el. Erre vannak speciális eszközök, amivel gyorsan, az állat forgatása, rángatása nélkül el tudjuk távolítani a parazitát.