Több mint 80 kiállított festményt számláló tárlatot tekinthettek meg az érdeklődők szombaton este a Festőteremben, Giczy János festőművész, Sopron díszpolgárának az emlékkiállításán. A Soproni Ünnepi Hetek keretében létrejött galéria méltó módon tiszteleg a festő munkássága előtt, aki idén lenne 90 éves.
A tárlatot Tóth Éva önkormányzati képviselő, kulturális tanácsnok nyitotta meg.
- Giczy János elhívatott az alkotásra, mondhatjuk, kiválasztott volt. A hívást meghallotta, azt vállalta és teljesítette. Elhívatott Sopronnak, a magyar képzőművészetnek és mondjuk ki bátran: az egyetemes művészetnek! Az ehhez kapott talentumaival, a szülőföld, a gyökerek, a szülők, az ősszülők, az ősök tiszteletében, életerejükből, konok élni akarásukból, megtartó világnézetükből, munkabírásukból építkezett. – fogalmazott Tóth Éva kulturális tanácsnok a művész emlékkiállításán a soproni Festőteremben.
Munkásságának ihletőiként ő maga a gyermekkori életterét határozza meg (a falu, Alszopor, a természet, a hiedelmek, a lutheránus hitvilág és puritán életvitel, a mindennapi munka) aztán a gyermekrajzokat (köztudott, hogy évtizedeken át tanított az óvóképzőben, „a gyermekrajzokban sok minden felfedezhető, ami túlmutat a látott dolgokon”) és a népművészetet (a maga személyes használati tárgyaival, szőttes, monogramos hímzett kendőkkel, fafaragványokkal, agyag- és cseréptálakkal, fonott zsomborokkal, tükrösöket).
Mindezen élmények, elemek átlényegítésével alkotta meg a maga festői világát, amelyben életérzése legtalálóbb kifejezőjévé, üzenethordozójává váltak a rajzok, akvarellek, farostfelületek, faragványok és aztán több mint negyedszázadon keresztül a szárnyasoltárok.
A megnyitó ünnepségen részt vett Barcza Attila, Sopron és térségének országgyűlési képviselője, több önkormányzati képviselő, valamint dr. Farkas Ciprián.
Sopron polgármestere köszöntötte a résztvevőket, valamint méltatta Giczy János munkásságát. – Az alkotó a város díszpolgári címét 2013 kapta meg, ezt megelőzően 2008-ban Pro Urbe díjat adományozott neki a város közössége, valamint 1997-ben Sopron Kultúrájáért díjat kapott. Az ő művészete, munkássága egészen magas szintű, amelyben a ma már nem létező hagyományos falusi kultúra keveredik az emberi lét nagy kérdéseivel – emelte ki.
Az ünnepség színvonalát Gordos Anna és Gordos Júlia zenetanárok, Giczy János festőművész özvegyének, Dalos Margitnak az unokahúgai népdalokkal emelték.