A táplálkozási szokásaink alapja legyen télen is a rendszeresség! Reggelire fogyaszthatunk valamilyen egészséges turmixot, smoothie-t vagy zabkását. Tízóraira a legalkalmasabbak a télen is kapható vagy tárolható gyümölcsök – az alma, a körte, grapefruit, a mandarin, a kivi, a narancs vagy a banán –, de csillapíthatjuk az éhségünket egy cukormentes gyümölcsjoghurttal vagy pár szem korpás keksszel is.
Az ebédjüket sokan a munkahelyükön költik el. Ha lehetőségünk van több menü közül választani, próbáljunk meg nem túl zsíros, gyümölcsöt, savanyúságot tartalmazó étel mellett dönteni. Ha nyáron a legjobb formánkban akarunk sütkérezni a strandon, fogyasszunk minél több szezonális zöldséget. Ezeknek magas a rosttartalmuk, így jótékonyan hatnak az emésztésünkre, kevés kalória árán jóllakottságot biztosítanak, ráadásul a vitamin- és ásványianyag szükségletünk fedezéséhez is jelentősen hozzájárulnak.
Ha az ebédet otthonról visszük, lebegjen a szemünk előtt az, hogy már azzal rengeteget teszünk az egészségünkért, ha a főétel legalább felét zöldség teszi ki. Ilyenkor is könnyedén beszerezhetünk jégcsapretket, káposztát, sárgarépát, póréhagymát, édesburgonyát, zellert, gombát vagy savanyúkáposztát, de a fagyasztott zöldségekből is remek köret készíthető. Társítsuk finom, könnyű húsokkal, például grillezett vagy teflonban sütött csirkemellel, sovány sertéshússal vagy hallal.
Lehetőleg részesítsük előnyben az alacsony glikémiás indexű (GI) élelmiszereket (GI – a vércukorszintre gyakorolt hatás). A burgonya, a főtt tészták és a fehér rizsek nagymértékben emelik a vércukorszintet, ami kifárasztja a hasnyálmirigyet, és elősegíti a zsírok raktározódását a szervezetben. Válasszunk fehér rizs helyett barna rizst, bulgurt vagy karfiolrizst, tepsis burgonya helyett pirított kelbimbót, grillezett zöldségeket vagy tepsis édesburgonyát, főtt tészta helyett pedig kölest, kuszkuszt, amarántot. Finom téli ételek összetevője lehet még a csicseriborsó, a lencse, a bab, a teljes kiőrlésű búzadara, a vörös rizs, a vadrizs, a basmati rizs és az árpa, melyek csillapítják az éhségérzetet és karban tartják a bélflórát.
Ha a halat vagy a húst szósszal szeretjük, ügyeljünk rá, hogy ezek se terheljék meg a gyomrunkat, és a kalóriák számát se növeljék. Ha az összetevők receptekben előírt mennyiségét megfelezzük, a szósz ugyanolyan ízletes marad, viszont jóval kevésbé hízlal. Sokan az egész napos rohanás miatt csak este tudják beiktatni a főétkezést, pedig ilyenkor keveset, és azt is viszonylag korán kellene ennünk. Ha valaki ragaszkodik a meleg vacsihoz, állítsa össze az ebédnél ismertetetteknek megfelelően, viszont csökkentse a mennyiséget. Ilyenkor könnyebb, kevésbé zsíros, kevésbé fűszeres ételek ajánlottak. Remek megoldás egy sok zöldséggel elkészített leves, amelytől, ha elég tartalmas, második fogás nélkül is jóllakunk. Nagyszerű téli vacsora lehet pár darab héjában sült burgonya vagy sütőtök is.
Az étkezések mellé italként kerülhet tisztított víz, ásványvíz, de akár frissen facsart gyümölcs- és zöldséglé vagy tea is. A cukros üdítőket javasolt száműzni a mindennapjainkból.
Ha kis változtatásokat iktatunk be az étkezési szokásainkba, hamar érezni fogjuk a pozitív változást mind az alakunkon, mind a közérzetünkön. A bevitt vitaminok és ásványi anyagok növelése az egészségi állapotunk javulását is eredményezi, és valószínűleg kevésbé leszünk érzékenyek a télen gyakran megjelenő vírusokra is.
Képek forrása: pixabay