A csibe és a nyúl a leggyakoribb „áldozatok”
Húsvétra legtöbbször dísznyulat választanak kedvenc gyanánt, ennek oka nyilván a régmúltban gyökeredző gyermekhagyományban keresendő – vagyis, hogy a tapsifüles meglepetéseket rejt el ilyenkor a lurkóknak a bokrok tövében, és más izgalmas helyeken. A másik népszerű „ünnepi állatka” a csibe, ami amellett, hogy rendkívül ártatlan és aranyos, mintegy jelképévé vált a tavasznak.
Komoly igények, bűz és allergia a kifogások között
Az aranyosságuk mellett ezekben az állatokban nem csupán az a közös, hogy olcsók – húsvéti nyulat alig néhány ezer forintért tudunk venni, a napos csibéért pedig még ennyire sem kell belenyúlnunk a pénztárcánkba, ugyanis egy ilyen apróság alig 150 forintot kóstál. Nem szaladhatunk el azon tény mellett sem, hogy ezek a parányi kedvencek előbb-utóbb felcseperednek – bár sajnos a legtöbben, akik Húsvétra vesznek ilyen állatot, ezt már nem várják meg…
Az idill elillanásának oka legtöbbször abban keresendő, hogy az újdonsült gazdik alábecsülik a tényt, hogy ezeknek az élőlényeknek a tartása is felelősséggel jár. Sok esetben nem tudják, hogyan kell szakszerűen gondozni a kisállatokat, például azt sem, mivel kell azokat etetni, és nem gondolnak bele a ténybe, hogy a kicsi kedvencek tartása nem „szagmentes” hobbi. Szintén megnehezítheti a házban élők sorsát, ha az apró állat kültakarójára allergiás valaki. Ezekben az esetekben legtöbbször „természetesen” a kicsi kedvenc húzza a rövidebbet…
Dobozba zárva, az út szélére kihajítva – felháborító megszabadulási módok
Az állatvédők sajnos gyakran találkoznak a Húsvét után is extrém esetekkel – vannak, akik úgy próbáltak megszabadulni a kedvenceiktől, hogy dobozba zárták, majd az út szélén hagyták az apróságot, mások felelőtlen módon egyszerűen szabadon engedték azokat. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a megunt házikedvenc kidobása nem csupán lelkiismereti okokból kerülendő – ugyanis a 2004. évi X. törvény kimondja, hogy ez Magyarországon bűncselekmény, amiért letöltendő börtönbüntetés is kapható.
Ha valaki meggondolatlanul vásárolt dísznyulat az ünnepekre, és nem tudja gondozni azt, annak érdemes az állatvédőknél érdeklődnie, hátha ott át tudják venni a jobb sorsra érdemes tapsifülest. A felelősségteljes emberek számára számos alternatíva kínálkozik: csoki díszek, plüssfigurák, esetleg saját kézzel készített kreatív meglepetések...