A sürgősségi orvostan speciális tudásával és eszköztárával a hirtelen kialakuló, vagy rövid időn belül tartós egészségkárosodást okozó betegségek kezelésével foglalkozik. Célja, hogy a betegek az állapotuknak megfelelő szintű és idejű ellátást kapjanak, lehetővé téve a szövődmények megelőzését, az egészségi állapot gyors helyreállítását.
Magyarországon 56 közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató nyújt sürgősségi szakellátást. A Soproni Gyógyközpontban 2008 októberétől, II-es progresszivitási szinten működik a Sürgősségi Betegellátó Osztály.
A magas betegforgalom (éves szinten mintegy 21 000 fekvő – és járóbeteg, napi átlag 60 fő) megkövetelte az osztály kibővítését, modernizálását, mely 2015 márciusában, kormányzati támogatással történt meg. A Sürgősségi Betegellátó Osztály korszerű, intenzív szintű ellátás nyújtó eszközparkkal felszerelt, rendelkezik megfelelő OMSZ, heliport, illetve járóbeteg belépési ponttal, triage-, belgyógyászati-, traumatológiai vizsgálókkal, gipszelővel, shocktalanítóval, 8 ágyas megfigyelővel, adminisztrációval és személyzeti helyiségekkel.
Az osztály képezi a sürgősségi ellátást igénylő betegek (néhány speciális kivételtől eltekintve) egyetlen belépési kapuját, és az intézmény „első védelmi vonalát”. Ebből adódóan – a Covid-járvány ideje alatt – a szakemberekre még nagyobb felelősség és kihívás hárult: a munkatársak szakmai felkészültsége, az esetek megfelelő járványügyi osztályozása, az infekciókontroll szabályainak betartása kulcsfontosságú szerepet játszott a pandémia elleni védekezésben.
Az akut ellátást igénylő betegek a soproni Sürgősségi Betegellátó Osztályon multidiszciplináris szemléletű csapattal találkoznak. Sürgősségi, aneszteziológiai, intenzív, szakorvosok vezetésével, a szakorvosjelöltek aktív részvételével, képzett ápolókkal, igény szerint szakorvosi konzíliumokkal folyik a szakmai munka.
Az ellátás úgynevezett triázs rendszer szerint történik. A számítógépes rendszerbe történő felvétel után triázs-nővér vizsgálja meg a betegek alapvető életfunkcióit és egyéb paramétereit, majd különböző kategóriákba sorolja őket, ezután állapotuktól függően szervezi további ellátásukat. Az orvosi vizsgálat - a kapacitások függvényében - a megállapított sürgősségi sorrend szerint történik, amit az állapotstabilizálás, a diagnosztika, a definitív terápia, majd a betegek diszpozíciója követi.
Fontos hangsúlyozni, hogy a sürgősségi ellátás időigényes folyamat és nem egyenlő a beteg sürgős ellátásával. Általános tapasztalat, hogy az osztályon jelentkező betegek 30 százaléka szakmai szempontból indokolatlanul érkezik, amivel fontos kapacitásokat vesznek el a valóban sürgős esetektől. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy nem indokolt a sürgősségi osztályt felkeresni több napos, vagy hetes, érdemben változatlan panasszal, fokozatos állapotromlással, szövődménymentes hétköznapi betegségekkel, gyógyszerfelírási kérésekkel.
A Soproni Gyógyközpont Sürgősségi Betegellátó Osztályán egy szakmailag elkötelezett, felkészült és lelkes csapat dolgozik azon, hogy a sürgősségi ellátást igénylő betegek megfelelő időben, jussanak a megfelelő szintű ellátáshoz, és a mögöttes fekvőbeteg osztályok munkája tervezhetőbbé, biztonságosabbá váljon.