| 2024. szeptember. 24. | 2 perc olvasás

Bánffy Miklós – A népszavazás külügyminisztere

Kedden a múzeumnegyedben mutatták be Tóth Imre és Török Balázs Bánffy Miklós – A népszavazás külügyminisztere című könyvét. A mű és annak tartalma egy pódiumbeszélgetés alkalmával vált megismerhetővé a közönség számára. A szerzőkkel Farkas Gábor beszélgetett.

fotó: Griechisch Tamás

Az eseményen dr. Simon István alpolgármester is részt vett, aki úgy fogalmazott:

A soproniak nagyon szerencsések, mert páratlan természeti és gazdag műemléki környezetben élhetnek. Kitűnő múzeumaink vannak, nagyszerű gyűjteményekkel. Ezeket a múzeumokat pedig elkötelezett és képzett szakemberek vezetik. Az intézmény falai között azonban tudományos kutató-alkotó munka folyik, ennek egyik eredménye ez a Bánffy Miklósról szóló könyv is, ami egy hiánypótló mű, és elmélyíti tudásunkat, hazaszeretetünket, patriotizmusunkat. Ennek is köszönhetően mi itt, Európa szívében nem egy társulás, egy konglomerátum vagyunk, hanem nemzet. Ez a legfontosabb.

Gróf Bánffy Miklós nehéz időszakban, 1921 áprilisától 1922 decemberéig állt a Magyar Királyi Külügyminisztérium élén. Minisztersége idején tartották az első és hosszú ideig egyetlen, ráadásul nagyhatalmi konszenzussal kialkudott magyar területi revíziót Sopronban és környékén: ő volt az ehhez kapcsolódó népszavazás előkészítő tárgyalásainak egyik résztvevője, emellett igazi polihisztor volt.

fotó: Griechisch Tamás

Tóth Imre, a Soproni Múzeum igazgatója elmondta, hogy a könyvben a család történetéről és Bánffy Miklós fiatalkoráról is írtak, de nagy részben az ő külügyminiszteri időszakát, vagyis az 1921 áprilisától 1922 decemberig tartó időszakot dolgozták fel.

1918 után tulajdonképpen dönteni kellett, hogy Magyarországon vagy Erdélyben marad-e valaki. Ő Magyarországon maradt, és főleg a családi kapcsolatai révén belekeveredett a külpolitikába. Nagyon jó tárgyalóképessége volt, kiválóan kommunikált – ezek mind olyan tulajdonságok, melyeknek köszönhetően eredményes tudott lenni.
fotó: Griechisch Tamás
Engem a múzeumigazgató felkért, hogy a könyv bevezetését és lezárását írjam meg. Az élettörténete, a levéltári dokumentumok, valamint a már meglévő szakirodalmak alapján dolgoztam. Ami számomra érdekes volt Bánffy Miklós kapcsán az, hogy az 1800-as évek második felében Erdély egyik leggazdagabb családjában született, és mégis minden ingatlanától és birtokától megfosztva, éhezve fejezte be földi pályafutását Budapesten. Aki megismerkedik az ő élettörténetével, kiváló belátást nyer abba, hogy mik voltak a fő stációi, és milyen szélsőséges fordulatok jellemezték az akkori magyar történelmet

– tudtuk meg Török Balázs történésztől.

 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek