A nemzeti ünnep miatt pénteken nagyobb forgalomra kell számítani Sopron utcáin, és helyenként komolyabb torlódások is kialakulhatnak. Annak is érdemes a tervezettnél korábban elindulnia, aki hivatalos ügyeit intézné – az osztrák munkaszüneti nap miatt hosszabb ügyintézésre lehet számítani.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F44%2F33%2Frussian-soviet-army-vienna-austria-1945-ww2-second-world-war-two-incredible-pictures-photos-images-015_w9mt.jpg)
Forrás: Internet
- A második világháború után Burgenland teljes területét megszállása alatt tartotta a Vörös Hadsereg – mondta Dr. Tóth Imre történész, aki kiemelte: a nyertes hatalmak szigorúan bántak a vesztes országokkal, amelynek részeként katonai ellenőrzés alatt tartották azokat. Ebben azonban Sztálin 1953 tavaszán bekövetkező halál nagy változást hozott. Utána a szovjetek jelentősen enyhítettek a külpolitikájukon, ugyanis a sztálini diktatúra fenntartása valószínűtlen mértékben emésztette az ország erőforrásait.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Fa2%2F72%2Frussian-soviet-army-vienna-austria-1945-ww2-second-world-war-two-incredible-pictures-photos-images-007_x4h0.jpg)
Forrás: Internet
- Ennek része volt, hogy a szovjet hatalom bizonyos területeket feladott – tudtuk meg a történésztől. - Ez azért volt érdekes, mivel előtte szó sem lehetett arról, hogy a Vörös Hadsereg önként kívánt kivonulni olyan területekről, amelyeket a II. Világháború óta megszállva tartott – fűzte hozzá.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2Fcd%2F69%2Fmegegyezes_cy58.jpg)
Forrás: Internet
Ezt a döntést Ausztria esetében is egy nemzetközi egyezmény törvényesítette. - Ezzel kapcsolatban írták alá az osztrákok 1955 május 15-én a Staatsvertagot, vagyis az államszerződést – tudtuk meg Dr. Tóth Imrétől. Ez a dokumentum magában foglalta azt is, hogy az szovjet katonáknak 90 napon belül el kell hagyniuk Ausztriát. Ez végül 1955 október 25-én következett be.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F8b%2Fa9%2Funnep_pzdc.jpg)
Forrás: Internet
- Ennek emlékére az osztrákok kezdetben csupán spontán ünnepségeket rendeztek, például fellobogózták Bécset – mondta a történész. Ez hosszú éveken keresztül így ment – mígnem, 1965-ben a törvénykezés arról döntött, hogy nemzeti ünnepet építenek erre az alkalomra. Meglepő módon nem 25-ét nevezték ki, hanem a másnapot, ugyanis az osztrák törvénykezés szintén 1955-ben, de október 26-án iktatta törvénybe Ausztria örökre szóló semlegességét.
/https%3A%2F%2Fadmin.sopronmedia.hu%2Fuploads%2Fimport%2F07%2Fec%2Fmegegyezes3_wywt.jpg)
Forrás: Internet
Ausztria számára rendkívül pozitív volt ez a politikai döntés. Mivel semlegessé vált, ezért olyan közvetítő ország tudott lenni, ahol az egymással hűvös, vagy rossz viszonyban lévő nagyhatalmak tudtak találkozni – ebben az időben több csúcstalálkozót is tartottak Bécsben. Ráadásul, hasonlóan Svájchoz, Ausztriában is számos intézmény helyezte a székhelyét. Hazánk szempontjából is jelentős volt a döntés, ugyanis az a hír, hogy a szovjet csapatok elhagytak egy országot, érzelmi tekintetbe elültették az 1956-os forradalom magját az emberek szívében.