| 2024. augusztus. 2. | 2 perc olvasás

Ásatások a Várhelyen

Közösségi összefogással végeznek tervásatást a Várhelynél. Idén 4. éve, hogy dr. Mrenka Attila, a Soproni Múzeum vezető régészének irányításával a Krav-Maga SC diákjai és önkéntesek segítik az ásatásokat. Ezúttal érdekes kerámialeletek kerültek elő, melyek gazdagítják azt a tudásanyagot, amit eddig sikerült felderíteni a Várhelyen lévő kora vaskori időszakból.

fotó: Rombai Péter

Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője elmondta:

A Krav-Maga Sportegyesület elnöke, Gőgh Zoltán és a Soproni Múzeum vezető régésze, dr. Mrenka Attila kezdeményezésével és koordinálásával már 4. alkalommal kerül megszervezésre egy többhetes régészeti ásatás Sopronban, a Várhelyen. A régészek mellett sok önkéntes is dolgozik azon, hogy a múlt titkait feltárják. Ebből a szelvényből már nagyon sok érdekes régészeti lelet került elő, és idén is új ismeretanyaggal lehet majd bővíteni.
fotó: Rombai Péter
Az ásatások még 2021-ben indultak, maga a projekt pedig 2020-ban. A Krav-Maga Sportegyesület sportolóival, a Pécsi Tudományegyetem Régészeti Tanszékének hallgatóival, valamint az érdeklődő civilekkel és önkéntesekkel közösen zajlanak az ásatások. Az egész projektet pedig a Soproni Múzeum és Sopron Megyei Jogú Város önkormányzata támogatja

- tette hozzá dr. Mrenka Attila, a Soproni Múzeum vezető régésze.

fotó: Rombai Péter
Élveztem a terepi munkát, az ásatásokat különösen. Itt lehet a legtöbbet tanulni az anyagismeretről, valamint a rétegtanról.  A legérdekesebb darabok a tűzikutyadarabok voltak, ezekből nagyobbak is előkerültek. Ezek olyan fémtárgyak, amelyek a tűzhely mellett álltak és kutya formájuk volt. Általában nyársakat tároltak rajtuk

– mondta Gerebics Márton, a Pécsi Tudományegyetem másodéves hallgatója.

A feltárásokon előkerült kerámiatárgyak az időszámításunk előtti 900-as évekből származnak, amikor a városias élet megkezdődhetett a területen. 

A Soproni Múzeum idei kiállításának megnyitása a szintézise az elmúlt 3-4 évnek. A tárlatba főleg azok a leletek kerültek be, amelyek a terepi vizsgálatok során kerültek elő. Ezek a talaj legfelső rétegéből származnak és adnak egyfajta támpontot, hogy merre és mikor érdemes kutatni.

A most feltárt anyagokat a jövő évtől megtisztítják, restaurálják, az összeillő darabokat egymáshoz teszik, majd leltározzák őket.

 

Kattintson egy képre a galériánk megtekintéséhez!

Legnépszerűbb cikkek